Sakarya Trafo İşletme Sorumluluğu

Ihsan hayatında elektriğin yeri çok büyük bir öneme sahiptir. Hayatımızı idame ettirecek hemen hemen tüm materyaller elektrik enerjisi ile çalışır. Hal böyle olunca elektrik santrallerinin işleyişi, çalışma prensibi gibi konularda son derece ciddi konular olarak karşımıza çıkar. Sakarya trafo işletme sorumluluğu devletin belirlediği şartları sağlayan firmalara verilir. Çünkü trafoların yani transformatörlerin bakımı son derece önemlidir. Atlatılan herhangi bir detayda büyük yangınlara, can ve mal kayıplarına neden olabilir.

Sakarya Trafo İşletme Sorumluluğu

Trafoların Çalışma Prensibi Nasıldır?

Trafolar en genel ve bilindik anlamı ile elektrik devrelerinde elektrik akımının değerini değiştirmeden gerilimi alçaltan ya da yükselten cihazlardır. Trafolar elektrik enerjisinin herhangi bir devreden diğer devreye aktarılmasını sağlar. Trafoların işleyişinde en basit hali ile iki bobin ve bir çekirdek bulunur. Bobinlerin ikisi de birbirinden bağımızdır. Bobinlere uygulanan bir kuvvet çekirdekte manyetik bir alan oluşmasını sağlar. Bu manyetik alan enerji transferinde son derece önemlidir.

Yaşanılan alanlara bakıldığında elektrik santrallerinin genellikle uzak bölgelere kurulduğu görülür. Yaşam alanlarından uzak bölgelerde üretilen elektrik enerjinin bu bölgelere iletilmesi için akımın yükseltilmesi gerekir. Trafolar işte bu noktalarda devreye girer. Bunun yanında elektrik transferi sırasında yükseltilen akımın evlerde ya da iş yerlerinde kullanılabilmesi için 220 wolt değere indirilmesi işlemini de trafolar yapar. Sakarya trafo işletme sorumluluğu trafoların çalışmasından kaynaklanan her türlü bakımı yapar.

Trafoların Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Trafolar bakımları aksatıldığı takdirde büyük patlama ve yangınlara sebep olabilecek ciddi bir sistemdir. Trafoların bakımları elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği uyarınca yapılmalıdır. Trafo bakımlarında giriş çıkış bağıntılarının ve trafonun içinde bulunan yağ seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Trafoların içinde bulunan yağın asla kazanın dışına çıkamaması gerekir. Sakarya trafo işletme sorumluluğu olan firmalar, akredite firmalar olup trafo bakımlarını mevzuatlara uygun olarak yaparlar.

Sakarya Trafo İşletme Sorumluluğu

Trafo Bakımında Kimler Görevlidir?

Trafoların gerek kurulum gerekse bakımlarında devlet tarafından yönetmelikte yer alan şartları taşıyan firmalar çalışır. Bu firmalar güvenilir olup alnında deneyimli personeller ile hizmet verir. Gerekli iş güvenliği önlemleri alınarak elektrik mühendisleri kontrolünde teknisyen bir ekip ile çalışmalar yürütülür.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }