Sakarya Topraklama Ölçümü

Günlük hayatımızda kullanım alanı geniş ve büyük öneme sahip olan elektrik, kontrollü bir şekilde kullanılmadığında büyük riskler oluşturabilir. Elektriğin birçok alanda işlevselliğinin olması ve kolaylıkları beraberinde getirmesi aynı zamanda vazgeçilmez enerji kaynaklarından biri oluşu beraberinde birtakım önlemler almayı ve usulüne uygun olarak yalıtımının sağlanmasını gerektirir. Bu yüzden topraklama hizmeti yetkili ve uzman çalışan firmalarla işbirliği yaparak alınmalıdır. Sakarya topraklama ölçümü yapan firmalardan alınacak güvenli ve profesyonel hizmet sayesinde olası problemlerinin önüne geçilmesi ve elektriğin kontrollü ve güvenli bir şekilde ihtiyacı karşılaması sağlanabilir.

Sakarya Topraklama Ölçümü

Topraklama Ölçümü Nedir?

Çamaşır makinesi, buzdolabı, jeneratör, motor, aydınlatma direği ve benzeri elektrikle çalışan araçların gerilim altında bulunmayan bir nevi aktif olmayan metal kısımlarının iletken bir araçla toprakla buluşturulması işlemine topraklama denir. Bu açıdan insan sağlığı ve hayatı için tehdit oluşturan bazı elektrikli araçların, işletme ya da konutların yetkili kuruluşlar tarafından belirlenmiş olan standartları sağlayıp sağlamadığının kontrolünü içeren teknik işlemler ise topraklama ölçümü olarak ifadelendirilir.

Topraklama Ölçümü ve Raporu Nasıl Hazırlanır?

Topraklama ölçümü ve neticesinde topraklama raporu oluşturulurken birtakım işlemler titizlikle yerine getirilmelidir. Bu konu hakkındaki yönetmelik esasınca da periyodik olarak uygulanması gereken işlemler şu şekildedir. Öncelikle gözle muayene yapılır. Koruma iletkenlerindeki ana ve tamamlayıcı işleve sahip potansiyel dengeleme iletkenlerinin bağlantısı ve bağlantının sürekliliği ölçülerek denetlenir.

Elektrik tesisat sisteminin yalıtım direnci ölçülür ve denetlenir. Ardından toprak özgül direnci ve topraklama direnci ölçülür. Besleme mekanizmasının otomatik bir şekilde kesilip kesilmediği denetlendikten sonra ise çevrim empedansı kontrol edilir. Son olarak hata akımı koruma düzeni kontrol edilir. Yetkili olarak hizmet veren Sakarya topraklama ölçümü firması tüm işlemleri yetkili mühendisler eşliğinde gerçekleştirmekte yönetmeliğe uygun hareket etmektedir.

Sakarya Topraklama Ölçümü

Topraklama Raporu Yönetmeliği

Topraklama ölçümü, elektrik tesisleri ve topraklama yönetmeliğinin konuya ilişkin maddesi gereğince ilgili elektrik tesislerinde yalnızca EMO üyesi, elektrik-elektronik mühendisleri tarafından yapılabilir. Uygulamalar yalnızca yetkili servislerin görevlendirdiği ve yetki verdiği mühendisler tarafından gerçekleştirilmekte olup tamamen uzmanlık ve bilgi birikimi gerektiren bir uygulamadır.

Paratoner topraklama ölçümü; tesis ve fabrika topraklama ölçümü; makine gövde topraklama ölçümü; zemin, makine, ekipman topraklama ölçümü, temel topraklama ölçümü, bina topraklama ölçümü, elektrik iç tesisatı muayene raporu ve yüksek gerilim işletme sorumluluğu gibi hizmetler de topraklama ölçüm ve raporu sağlayan firmanın hizmetleri arasındadır. Bu hizmetler tesis edilirken gerekli yetki belgeleri mevcut bulunmalıdır. Sakarya topraklama ölçümü firması da uzman mühendisler ve teknik personeller eşliğinde usulüne uygun hizmet veren bir firma olarak yetkili belgelerle topraklama ölçümü ve raporlama hizmeti vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.