Sakarya Periyodik Kontroller Ölçümler

Elektrik enerjisinin yaygın bir şekilde kullanıldığı pek çok alanda kullanılan sistemlerin periyodik olarak denetlenmesi ve kontrol edilmesi, rutin ölçümlerinin yapılması, gerekiyorsa bakım işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir. Elektrik enerjisinin üretildiği tesisten son kullanım bölgesine kadar sorunsuz ve tam verimle aktarılması için bu işlemlerin yapılması önemli bir konudur.

Sakarya Periyodik Kontroller Ölçümler

Trafo Sistemleri Bakımı

Elektrik üretim merkezlerinde üretimi gerçekleştirilen elektrik enerjisinin daha verimli ve daha hızlı bir şekilde aktarılmasında trafo sistemleri önemli rol oynar. Bu sistemler zaman faktörüne bağlı olarak ve yanlış kullanım, müdahaleden kaynaklı tam verimle çalışmayabilir. Elektrik enerjisinin yaşam alanlarımıza aktarılmasında sorun yaratabilir. Bu nedenle trafo sistemlerinin denetlenmesi gerekir. Sakarya periyodik kontroller ve ölçümler uzman bir firma tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kompanzasyon Bakımı

Elektrik üretim santralinden yaşam alanlarımız ulaşan elektrik enerjisi pek çok dalgalanmadan geçerek işletme trafosuna geliyor. Bu süreç içerisinde elektrik enerjisinin dalgalanmasından kaynaklı arızalanmalar ve bunun da ötesin maddi ve manevi hasarlar ortaya çıkaracak durumların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle kompanzasyon sistemlerinin kullanılması önemlidir.

Kompanzasyon sistemleri, reaktif güç gereksiniminin elektrik şebekesinden çekilmesini önleyerek, kendi reaktif enerjisini üretir ve elektrik enerjisinde oluşan dalgalanmanın oluşmasını engeller. Böylece hem enerji maliyeti düşmekte hem de elektrik enerjisinin daha verimli olması sağlanmaktadır. Sakarya periyodik kontroller ve ölçümler doğrultusunca bu sistemlerin düzenli olarak bakımlarının yetkili kişi veya kurum tarafından yılda bir kez kontrolü ve bakımı sağlanmalıdır.

Sakarya Periyodik Kontroller Ölçümler

Topraklama Sistemleri Bakımları

Tüm mesken, yapı ve konutlarda topraklama sistemlerinin kullanıldığını söylemek mümkündür. Özellikle sanayi işletme ve tesislerinde topraklama sistemlerinin kullanılması yasal düzenlemeler tarafından mecburi kılınmıştır. Topraklama sistemleri, elektrikten kaynaklı olarak insan sağlığı açısından tehlike yaratabilecek durumların ortaya çıkmasını engelleyen sistemlerdir.

Binalarda, yapılarda ya da işletmelerde bina içi kullanılan topraklama sistemleri, yıldırımdan korunmak amacıyla tercih edilen paratoner sistemlerinin her biri topraklama sistemleridir ve bu sistemlerin düzenli olarak yılda minimum bir defa kontrollerinin ve bakımlarının yapılması gereklidir. Sakarya periyodik kontroller ve ölçümler topraklama sistemlerinin maksimum verimle çalışması açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }