Sakarya Paratoner

Sürekli değişen hava akımları bulutlarda ki yük oranını arttırır. Belli bir noktadan sonra gökyüzünden bir kanal oluşturarak yeryüzüne iner. Bu olay hem gökten hem yerden karşılıklı olarak gelen bir akımdır ve enerji gücü çok yüksektir. Bu elektrik akımı binalara zarar verir ve can kayıplarına neden olur.

Sakarya Paratoner

Paratonerler Neden Kurulur?

Yıldırım bir doğa olayıdır ve özellikle bol yağış alan kentlerde çok sık yıldırım düşmesi olayı yaşanmaktadır. Yıldırım düşmesi ile çok büyük bir etki ortaya çıkar, can ve mal kaybına neden olur. Büyük tesislere düşen yıldırım ciddi yangınlara sebebiyet verir. Bu elektrik akımından korunmak için paratonerler inşa edilmiştir. Sakarya paratoner firması kamu ve özel alanlara paratoner kurulumu yapan bir firmadır.

Paratoner Nasıl Çalışır?

Paratonerin yıldırımı çektiğine inanılır. Bu yanlış bir inanış olmakla birlikte paratonerler yıldırımı çekmezler, sadece bulutlarda oluşan bu akımı doğru yöneterek toprağa iletilmesini sağlarlar. Paratoner kurulumunda kullanılan bu iletken tellerin taşıma kapasiteleri çok yüksektir. Yıldırım düşmesi iki yönlü bir olay olduğu için paratoner olmayan yapılarda bulutlardan gelen akım yeryüzünde bir kanal bularak aşağıya iner. Buda anten direkleri, elektrik tesisatları ekipmanları, gaz boruları olabilir. Paratonerler binaların en tepe noktasına kurulur. Bunun nedeni yakalama çubuğundan önce kendine iletken bir yer bulmamasıdır. Paratoner gelen elektrik akımını yönetir ve uygun bir kanal ile toprağa aktarır. Sakarya paratoner firması yönetmeliğe uygun olarak kurulum ve montaj yapar.

Sakarya Paratoner

Paratoner Yönetmeliği Nedir?

Paratonerler önemli cihazlar olduğu için mutlaka yönetmeliğe uygun olarak kurulması gerekir. Paratoner kurulurken mutlaka yönetmelikteki esaslar baz alınmalıdır. Paratoner bakım ve topraklama ölçümü hizmetleri yönetmeliğe uygun olmalıdır. Paratoner elemanları özellikleri yönetmeliğe göre yapılmalıdır. Yönetmeliğe uygun kurulum yapmayan firmaların lisanları iptal edilir. Sakarya paratoner firması yönetmeliğe uygun çalışarak can ve mal güvenliğine önem veren bir firmadır. Paratoner üreten firmalarda mutlaka gerekli belgeler bulunmalıdır. Kurulum yapıldıktan sonra yetkili firma test raporunu sunar. Bu raporda paratonerin garanti süresi, topraklama direnci, periyodik bakımlarının ne zaman yapılacağı, gibi bir çok bilgi bu raporda sunulur.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.