Sakarya Paratoner Ölçümü

Bilindiği üzere binaları, insanları, ağaçları yıldırım gibi doğal afetten korunmanın en etkili ve en uygun yöntemi paratoner sistemleridir. Paratoner sistemleri yıldırımdan aldığı elektriği yüksek iletkenlik özelliği sayesinde anında toprakla buluşturarak çıkacak olası bir zarar engeller. Bu nedenle kurulumu gerçekleşene paratonerlerin yılda bir kez olmak üzere düzenli aralıklar ile Sakarya paratoner ölçümü kontrollerinin yapılması gereklidir.

Tüm topraklama mekanizmalarının ölçümlerinde olduğu gibi paratoner sistemlerinin ölçümlerinin de Türkiye Elektrik Mühendisleri odası nezaretinde yapılmalıdır. Bu odaya mensup bir elektrik mühendisi ya da elektronik mühendisi tarafından gerekli bakım işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Paratoner sistemlerinin gerekli ölçümleri yapıldığında değerin belirlenen sınırlar içerisinde yer alması gereklidir. Mühendisler odasına kayıtlı denetçi görevli tarafından yapılan Sakarya paratoner ölçümü bu değerler üzerinde olduğu belirlenirse, sisteme bazı eklemeler yapılarak belirlenen yüksek değerin düşürülmesi gerekir.

Sakarya Paratoner Ölçümü

Paratoner Sistemlerinin Ölçümü Nasıl Yapılır?

Paratonerlerin aktif olarak çalışması ve kurulumundan sonra sistem üzerinde herhangi bir problemin bulunmaması, insanların mal ve can güvenliği açısından önem arz ediyor. Bu kapsamda paratoner sisteminde meydana gelebilecek bir eksiklik, paratonerin daha az verime çalışmasına olanak tanır. Yapılan ölçümlerde dikkat edilmesi gereken kriterler; iletkenlerin çapı, paratonerin etki alanı çapı, topraklama baraları, toprak direnci ile bağlantı noktaları ölçümleridir.

Paratoner Sistemi Bakımı

Paratonerler iklim koşulları ve kullanım durumuna bağlı olarak zaman içerisinde hasar alabilir ve bu süreç içerisinde tam verimle çalışmayabilir. Dolayısıyla paratoner sistemlerinin aldığı hasarlar doğru çalışmasını engelleyecektir. Bu nedenle paratoner sistemleri üzerinde oluşan hasarların tespiti için düzenlik olarak bakımlarının yaptırılması kanunen belirtilmiş bir konudur. Yapılan incelemeler ve kontrollerde görevli, paratoner sisteminin iletken çubuklarından, sistemin etki çapına kadar pek çok alanda denetim gerçekleştiriyor.

Sakarya Topraklama Ölçümü

Paratoner Raporu

Sakarya Paratoner ölçümü ve bakımı işleminden sonra elektrik mühendisleri odasına mensup görevli denetçiler gerçekleştirdikleri ölçüm değerleri doğrultusunda paratoner raporu hazırlayacaktır. Bu rapor yasal düzenlemeler ile belirlenen Paratoner sistemleri yönetmeliği sınırları içerisinde hazırlanmak zorundadır. Ayrıca paratoner sistemlerinin ölçüm işlerinden sonra hazırlanan raporun yetkili mercilere sunulması gereklidir. Paratoner raporu gereğince yönetmeliğe uygun olmayan paratoner sistemlerinin kullanılmasına izin verilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.