Sakarya Paratoner Kurulumu Montajı

Paratoner sistemleri bilindiği üzere genellikle avmlerin, hastanelerin, çok katlı binaların ya da sanayi tesislerinin en yüksek, zirve olarak nitelendirilebilecek noktalarına kurulur. Bu sistemler insanların güvenliğini sağlayan yıldırımdan koruyan sistemler olması nedeniyle Sakarya paratoner kurulumu montajı aşaması oldukça önem arz eden bir durumdur.

Sakarya Paratoner Kurulumu Montajı

Paratoner Kurulumu İçin Gerekli Ekipmanlar

Paratoner sistemleri kurulumu kolay ve işlevi çok büyük sistemlerdir. Bu anlamda yıldırım gibi elektrik yüklü doğal afetler sonucunda tüm elektriği kendinde toplayarak, toplanan elektriğin güvenli bir şekilde toprağa iletilmesini ağlayan etkili bir düzenektir. Diğer bir yandan paratoner sistemlerinin etkili bir şekilde çalışması ve herhangi bir ihmale yer bırakmaması için montajının ve kurulumunun eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Aksi bir durumda bu sistemler insanlar açısından can ve mal kaybına neden olabilir. Sakarya paratoner kurulumu montajı işlemini gerçekleştirmek üzere öncelikli olarak temin edilmesi gereken ekipmanlar; indirme kroşesi, klemens, montajı sağlamlaştırmak için gerekli iletken çubuklar, yakalama çubuğu ve diğer aparatlardır.

Paratoner Kurulumu ve Montajı Nasıl Yapılır?

Paratoner sistemlerinin kurulmadan evvel mutlaka projesinin çizilmesi gereklidir. Sakarya paratoner kurulumu montajı proje çiziminden sonra yapılmalıdır. İlk olarak paratoner kurulum safhasında uyulması gereken yönetmelik kuralları mevcuttur. Kurulum ve montaj aşamasında bu kurallara uymak önemlidir. Öte yandan montaj işlemini gerçekleştirecek firmanın mutlaka lisanslı olması gerekiyor. Bu şartın sağlanması halinde elektrik mühendisleri gözetiminde kurulum işlemleri başlayabilir. Yapılan tüm işlemler elektrik mühendisler tarafından ivedi bir şekilde denetlenmeli ve kontrol edilmelidir. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra paratoner sistemlerinin yasal düzenlemeyle belirtildiği üzere mutlaka yılda bir bakımlarının yapılması gereklidir.

Sakarya Paratoner Kurulumu Montajı

Paratonerler Niçin Gereklidir?

Paratoner sistemleri, bilindiği üzere çok iyi iletkendir. Bu nedenle insanlar bu sistemler sayesinde yıldırımlar gibi doğal olaylardan korunarak can ve mal güvenliğini garanti altına alır. Bunun yanı sıra paratoner sistemleri sayesinde, bu sistemlerin yakınında bulunan ağaçlar, sokak hayvanları ve diğer canlılarda güvence altındadır. Bunun temel nedeni paratoner sistemlerinin işlevidir. Çünkü bu sistemler yıldırım gibi doğal olaylardan aldığı elektriği güvenli bir şekilde toprağa ileterek olası bir tehlikenin önüne geçer.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.