Sakarya Paratoner Kontrolü

Doğal afet olarak nitelendiren yıldırımın korunmak amacıyla yüksek binaların zirve olarak adlandırılan noktalarında kullanılan insanların can ve mal kaybına uğramasını engelleyen iletken çubuklardan oluşan bir sistemdir. Bu iletken çubuklar yüksek iletkenlik özelliği sayesinde yıldırımdan aldığı yüksek voltajlı elektriği anında toprağa iletir.

Günümüzde pek çok sanayi tesisi, çok katlı bina, askeri binalar, hastaneler, üniversiteler ve pek çok kamu, kurum ve kuruluş paratoner sistemlerini kullanıyor. Ayrıca yasalarca çizilmiş sınırlar içerisinde kalan yapıların paratoner sistemi kullanımı mecburidir. Bu sistemlerin maksimum verimle çalışması için Sakarya paratoner kontrolü düzenli ve periyodik olarak yapılmalıdır. Bu kontroller paratoner sistemlerinin hem daha aktif olmasını hem de uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Sakarya Paratoner Kontrolü

Paratoner Sistemlerinin Kurulması ve Montajı İşlemleri

Paratoner sistemleri kurulmadan ve montaj işlemlerinin yapılmadan önce, kullanılması düşünülen alan hangi tür paratoner ekipmanlarının ve türünün kullanılacağına, kurulum aşamasında kullanılması planlanan iletken kesitlerine ve bu kesitlerin yalıtım durumları ve topraklama ölçümlerinin tespit edilmesine karar verilmelidir. Sakarya paratoner kontrolü sırasında, sistemin maksimum verim ile çalışıp çalışmadığı yetkili kişi ya da kurum tarafından denetlenmeli ve kontrol edilmelidir. Ayrıca paratoner sistemlerinin yasal düzenlemeler çerçevesince elektrik panosu gibi tehlikeli durum yaratacak cihazlardan en az 5 metre uzakta olması gerekiyor. Bunun yanı sıra topraklama iletken çubuklarının yapı dışından bir topraklama sistemine dahil edilmelidir.

Paratoner Bakımı

Paratoner sistemlerinin bakımı en az kurulumunda olduğu kadar hassas bir durumdur. Çünkü bu sistemler iklim koşullarına, bakımsızlığa ve yanlış kullanıma bağlı olarak hasar alabilir ve aktif olarak çalışmama durumu olabilir. Bu nedenle Elektrik Mühendisleri odası üyesi yetkili bir mühendis tarafından paratoner sistemleri yılda en az bir kez mahsus olmak kaydıyla kontrol edilmelidir. Sakarya paratoner kontrolü ve bakımı işlemi sonrasında görevli paratoner sisteminin ölçümlerine dair ayrıntılı bir rapor hazırlamalıdır.

Sakarya Paratoner Kontrolü

Paratoner Sistemlerinin Ölçümünün Yapılması

Yaşam alanlarında insanların yıldırımdan korunmak amacıyla kullanılan paratoner sistemlerinin gerekli verimle çalışması için periyodik olarak rutin ölçümlerinin yapılması gereklidir. Bu ölçümlerinin doğru bir şekilde yapılması için paratoner sistemlerinin doğru bir şekilde kurulması önemlidir. Ölçüm işlemleri sınırları içerisinde paratonerlerin belli bir değer aralığında olup olmadığına bakılır. Bu ölçümlere uymayan paratonerlerin kullanılmasına müsaade edilmez.

 

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.