Sakarya Paratoner Firmaları

Paratoner, diğer adıyla yıldırımsavar olarak isimlendirilir. Olası bir yıldırımın vereceği zararlı sonuçları önlemek amacıyla kullanılan bir düzenektir. Paratoner, 1753’te ünlü bilim adamı Benjamin Franklin tarafından geniş araştırmalar sonucunda geliştirilmiştir.

Franklin analiz laboratuvarlarında durgun elektrikle yüklü olan cisimlerin yakınına topraklanmış metal toplu iğne sabitleyerek cismin yükle­rini bırakabileceği durumunu gözlemlemiştir. Günümüzde Sakarya paratoner firmaları bu gözlemler doğrultusunda hizmet verir. Bu gözlemlere bağlı olarak; binalara, evlere yerleştirilecek topraklanmış aynı ölçülerde şeritlerin de fırtına anında bulutlarını bırakabileceği görüşünü savunmuştur.

Sakarya Paratoner Firmaları

Paratoner Özellikleri

Birçok özelliği bulunan yıldırımsavar sistemleri, bir ucunda gerçek bakır ya da platinden oluşan sivri bir tepesi bulunan yaklaşık olarak 5 ile 10 m uzunluğunda sağlam bir demir çubukla sabitlenir. Bu demir çubuk binaların, evlerin ya da apartmanların en yüksek bölümüne montaj yapılarak monte edilen alanı yıldırım düşmesine karşı koruyucu özelliklere sahiptir.

Sakarya paratoner firmaları arasında bu özellikte ve üstün kalitede hizmet veren firmalar vardır. Diğer bir detay ise galvaniz demir ya da yine gerçek bakır kabloların bir araya gelerek oluşturduğu elektrik itici sistemdir. Bu sistemle yüklü elektrik çekimi engellenir ve yıldırım düşmesi olayı olmaz. Topraklarla iletken arasında iyi seviyede bağlantı kuran ve bu iletkenin top­rak içinde kalacak biçimde kuyu içerisine iliştirilen bir borudan toprağa gömülü olan iletken levha­lardan oluşan toprak altı bölümü de yıldırıma karşı koruyucu bir özelliktir.

Paratoner Yapımı

Paratoner diğer adıyla yıldırımsavar, iletken bir tel yardımıyla, iki ucu metal ve sivri bir yapıya sahip olan çubukların metal plakalarla birleştirilmesiyle yapılır. Sakarya paratoner firmaları bu anlamda nitelikli paratoner imalatı yapmaktadır. Genel olarak paratoner sistemleri binaların, evlerin ve yapıların yüksek olan bölümlerine monte edilir.

Sakarya Paratoner Firmaları

Paratoner Kullanımının Amacı

Paratoner sistemlerinin amacı, olası bir yıldırımdan dolayı oluşacak hasarı korumaktır. Yıldırım olayını tetikleyen etkenlerin başında kuleler, gökdelenler, minareler, yüksek seviyedeki apartmanlar, anten direkleri, trafo üniteleri, bayrak gönderleri, vericiler yer alır. Bütün bina ve işyerleri için paratoner sistemleri kullanımı gereklidir. Ayrıca hastaneler, büyük depo gibi yerler içinde paratoner sistemleri ihtiyaç duyulan bir sistemdir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.