Sakarya Pano Topraklama Ölçümü

Günümüzde hayatın her alanında elektrik kullanımı oldukça yaygındır. İnsan yaşamını kolaylaştıran aletlerin büyük çoğunluğu elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Ancak elektrik enerjisi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Zira elektrik enerjisi ile çalışan aletlerde yaşanabilecek bir elektrik kaçağı, hayati tehlike oluşturabilir. Bu sorunların yaşanmaması için topraklama işlemi yapılmalı ve bu işlemlerin rutin kontrolleri takip edilmelidir.

Topraklama işlemi, kaçak enerjinin iletken bir cihaz yardımıyla toprağa yönlendirilmesi yöntemidir. Topraklama, hayati riskleri ortadan kaldırırken, elektrikli cihazların kullanım ömrünü de uzatmaktadır. İnsan hayatı yönünden çok büyük önem taşıyan topraklama işlemi ve ölçümleri kanunen zorunlu hale getirilmiştir.

Fakat maalesef topraklama denetimi ve ölçüm raporu aşamasında ihmaller söz konusu olabilmektedir. Sakarya pano topraklama ölçümü, işletmelerin topraklama ölçüm ve denetimlerini yönetmeliğe uygun bir şekilde yapmaktadır.

Sakarya Pano Topraklama Ölçümü

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Topraklama ölçümü; bina ve işletmelerde toprak direnç seviyesinin, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve TSE standartlarına uygun olup olmadığının kontrol ve tespit edilmesi işlemidir.

Sakarya pano topraklama ölçümü, uzman elektrik mühendisleri tarafından Elektrik Tesisleri Topraklama yönetmeliği kapsamında, topraklama ölçümleri yapılmaktadır. Topraklama ölçüm işleminde; elektrik tesisinin yalıtım direnci ölçümü, toprak özgül direnci ölçümü, göz ile muayene, artık akım koruma düzen kontrolü, topraklama direnci ölçümü, koruma iletkenleri ölçüm ve denetimi yapılmaktadır.

Gerekli ölçüm ve denetimlerin yapılmasından sonra sonuçlar, topraklama ölçüm raporuna işlenir.

Topraklama Ölçümü Raporu Sunumu

Sakarya pano topraklama ölçümü, alanında uzman ve tecrübeli mühendisler tarafından her türlü topraklama denetim ve raporlama işlemlerini yerine getirmektedir. Bu denetimlerde, işletmelerde topraklama sisteminin olup olmadığı, mevcut sistemin standartlara uygunluğu ve topraklama sisteminde oluşabilecek sorunların tespiti yapılır. Bu tespitler, Elektrik Tesisleri Topraklama Yönetmeliği kapsamında yapılır. Denetimler neticesinde işletmeye dair tutanak düzenlenir ve raporlanır. Elektrik panosunda topraklama işleminin ölçüm ve denetimi yalnız EMO üyesi olan elektrik mühendisleri tarafından yapılmaktadır.

Sakarya Pano Topraklama Ölçümü

Ölçüm Hangi Periyotlarda Yapılmalı?

Topraklama ölçüm periyodu, elektrik üretim ve dağıtım tesislerinde 2 yılda bir, enerji dağıtım hatlarında ise 5 yılda bir olmalıdır.

Sanayi tesislerinde, topraklama direnç ölçümü yılda bir yapılırken, diğer kontroller 2 yıllık periyotlarla yapılabilir.

Bunun yanı sıra patlayıcı ve parlayıcı madde kullanan işletmelerin tesis ölçüm devirleri 1 yılı geçmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.