Sakarya Pano Bakımı

Binalarda, işletmelerde ve diğer alanlarda elektrik tüketimi yapan cihazların ve elektrik tesisatının sorunsuz ve güvenli şekilde çalışmasını, elektrik panolarının uzun ömürlü olmasını sağlayan Sakarya pano bakımı işlemleri, gerek kullanım açısından gerek iş güvenliği açısından işinde uzman ve yetkili kişilerin görev alması ve periyodik olarak kontrol sağlanması gereken bir işlemdir.

Sakarya Pano Bakımı

Pano Bakımı Nedir? Neden Gereklidir?

Binaların elektrik bağlantısının ve girişlerinin olduğu kısımlarda bulunan sac kabinler elektrik panolarıdır. İçerisinde kompanzasyon sistemlerin, bağlantı kablolarının, ölçü birimleri ve sigorta malzemelerinin bulunduğu elektrik panoları, elektriği aktaran tüm sistemlerin düzenli periyotlarla kontrolünün ve işletim denetiminin yapılması işlemine ise pano bakımı denir. Elektrik panolarının ömrünün uzun olması ve düzenli bir şekilde işletilmesi için gerekli olan Sakarya pano bakımı işlemleri panoların işletim sisteminin stabil ve kesintisiz bir şekilde çalışması ve verimliliğin sağlanması için önemlidir. Böylelikle hem zaman hem de iş kaybına mahal verilmeden elektrikli cihazların güvenli bir şekilde çalışması sağlanır.

Pano Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakım çalışmasından önce iş güvenliği önlemleri sağlandıktan sonra şebeke çıkış, yük şalteri ve jeneratör çıkışları kapatılır ve yetkili kişilere haber verilerek enerji kesilir. Ardından ana giriş şalterinin değeri ve kablonun kesiti rapor edilir. Giriş gerilimlerinin kontrolü sağlandıktan sonra normalin haricindeki değerler forma kaydedilir. Akım değerleri ve kablo kesit kontrolü yapılır ve test cihazlarıyla tüm panoda yer alan linye gruplarında kaçak akım rölesinin olup olmadığına bakılır. Ardından klemens numara etiketlemelerine bakılır ve tek hat şemasına uygunluğu gözden geçirilir, uygunluk yoksa düzeltmeler yapılır. Tüm cihazlar üzerinde sıkılık kontrolü sağlanır ve gevşek bağlantılar varsa giderilir. Son olarak kimyasal temizleyiciler yardımıyla temizlik yapılarak pano bakımı tamamlanır.

Sakarya Pano Bakımı

Pano Bakımı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Yüksek gerilimle çalışan elektrik panolarının bakım çalışması öncesinde birtakım işlemlerin uygulanmasına ve kontrollü çalışılmasına dikkat edilmelidir. Pano bakımı öncesinde ilk olarak enerjinin kesilmesi sağlanmalıdır. Bakım ve onarım uygulamaları sırasında enerjinin kapatılması gerekir. Ups cihazı ya da jeneratör türü beslenme faktörleri bulunuyorsa devre dışı bırakılmalıdır. Bu doğrultuda bakımın usulüne uygun yapılması gerektiğinden Sakarya pano bakımı hizmetinde profesyonel çalışan, işinde uzman ve yetkili kişilerce pano bakımı yapılır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.