Sakarya Kompanzasyon Pano Bakımı

Kompanzasyon panosu, alçak gerilim şebekelerinden gelen akımın güç katsayısını düzenlemek amacıyla içerisine çeşitli araç ve gereçlerin konulduğu panolar olarak gösterilmektedir. Kompanzasyon panoları, işletmelerin reaktif enerji akımını düzenlemek için, elektrik sigortaları, kondaktörlerin, ölçüm aletlerinin, kondansatörlerin bulunduğu panolardır.

Sakarya Kompanzasyon Pano Bakımı

İşletmenin ihtiyacı olan reaktif güç enerjisini şebeke üzerinden değil kendisi üreterek işletmeye daha düşük maliyetli elektrik enerjisi ve enerji verimliliği sağlamak için kompanzasyon panoları kullanılır. İşletmeler kullandıkları elektrik enerji hesaplamalarında, reaktif güç hesaplamaları yapılır ve sınırı aşan işletmeler daha yüksek elektrik faturaları ödeyecektir. Sakarya kompanzasyon pano bakımı yapılarak bu verimlilik kesintisiz olarak sağlanabilecektir.

Kompanzasyon Ne İşe Yarar?

Kompanzasyon panosu, işletmelerde trafo panolarından sonra sisteme dahil edilen ve işletmenin güç katsayısını ölçüm aletleri ve kondansatörleri üzerinde bulunduran bir pano sistemidir. Kullanılan elektrikli sistemler şebekelerden reaktif güç çekmektedir. Elektrik üretim firmaları, firmaların elektrik enerjisini daha verimli kullanabilmesi için kompanzasyon pano sistemlerini kullanmalarının gerekli olduğunu belirtmektedir. Sakarya kompanzasyon pano bakımı yapılarak işletmelerin elektrik enerjisinin daha düzenli ve düşük maliyetli olarak kullanılması sağlanmaktadır.

Pano Kurulumu

Sakarya kompanzasyon pano bakımı yapılırken, panoların kurulum sistemleri ve kullanılan malzemelerin verimliliği gözden geçirilir. Kompanzasyon panoları harici pano ve dahili pano olarak iki şekilde yapılmaktadır. Harici panolarda havalandırma panjurları bulunmaz ve pano üstü eğimli olarak tasarlanır. Dahili panolarda ise havalandırma panjurları bulunmak zorundadır. Büyük ölçülü kompanzasyon panolarında kondansatörlerin ısınmalarını önlemek için ekstra havalandırma sistemleri kurulabilir. Pano içerisinde çeşitli araç ve gereçlerin düzgün yerleştirilebilmesi için uygun raf sistemlerinin bulunması önemlidir.

Sakarya Kompanzasyon Pano Bakımı

Kompanzasyon Pano Araçları

Kompanzasyon pano sistemleri kurulurken, pano içerisine, şalterler, ampermetreler, kontaktörler, çeşitli elektrik sigortaları, voltmetre, reaktif güç kontrol regleri, bağlantı iletkenleri gibi malzemeler kullanılır. Kompanzasyon panolarında kullanılacak olan tüm malzemelerin uluslararası elektrik komisyonu (IEC) ve Türk Standartlarına uygun olarak üretilmiş olması önemlidir. Kompanzasyon pano üretimi yapan firmalar, yerleştirilecek olan araçların bağlantı yerlerini uygun ölçülerde ayarlamakta ve kurulum işlemlerinin kolay olması sağlanmaktadır. Kullanılacak olan sistemin boyutlarına göre pano fiyatları değişiklik gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }