Sakarya Kompanzasyon Malzemeleri

İçerisinde birçok malzemeyi barındıran kompanzasyon panosunun hammaddesini galvanis oluşturur. Kurulan tesisatın güç katsayısında belirlenen oranların düzenli ve doğru bir şekilde çalışabilmesini garanti altına almak için kompanzasyon panosuna ve buna bağlı olarak da kompanzasyon malzemelerine gereksinim vardır. Sakarya kompanzasyon malzemeleri sayesinde tesis için gerekli ürünler bulunabilirken, iletken, şalter ve bara gibi gerekli malzemelerin doğru şekilde yan yana getirilmesi ile pano üzerinden yüksek düzeyde verim sağlanabilir.

Sakarya Kompanzasyon Malzemeleri

İletken

Bir kompanzasyon panosunun ihtiyaç duyduğu ve bünyesinde barındırdığı şönt reaktörleri, kontaktör, endüktif yük gücü ve kondansatör gibi ana teçhizatların bağlantısını kurmak için gerekli olan malzemelerden bir tanesi iletkendir. İletkenler, kompanzasyon panolarının çalışma sisteminde büyük bir görevi üstlenir. Aynı zamanda elektrik ve enerji yönetmeliğinde de ismi geçen iletken malzemesi, enya veya elyaf niteliğinde olan, minimum 2.5 milimetre kalınlığına sahip bakır kablolar olarak bilinirler. Sakarya kompanzasyon malzemeleri içerisinde yer alan ve kompanzasyon panosunun doğru şekilde çalışmasını sağlayan iletken kablolar aynı zamanda bölge civarında da kolaylıkla bulunabilen malzemelerden bir tanesidir.

Şalter

Elektrik akımı veya elektrik enerjisinin açılıp kapatılması işlevine sahip olan şalterler bir kompanzasyon panosunun olmazsa olmaz malzemesi olmakla birlikte elektrik akımının elle kontrol edilebilmesini sağlayan bir araçtır. Kendi içinde farklı fonksiyonelliğe sahip birçok şalter çeşidi bulunsa da genellikle kompanzasyon panolarında kullanılan şalter modeli termik manyetik şalterdir. Ülkemizde birçok firmanın satışını gerçekleştirdiği şalterler, işletmelere uygun güç akımlarının tercih edilmesi halinde uzun ömürlülük ve verimlilik sağlar. Aynı zamanda şalterin elle kullanımı, kişinin sağlığını ve güvenliğini korur.

Sakarya Kompanzasyon Malzemeleri

Bara

Sakarya kompanzasyon malzemeleri arasında bulunan ve kompanzasyon panosunun ihtiyaç duyduğu bara, aynı frekans ve gerilime sahip olan elektrik enerjisinin toplanarak dağıtımı ve üretilen enerjinin de şalt sahasında bulunan cihazlara iletilebilmesini sağlar. Kompanzasyon panosu malzemeleri ile teçhizat arasındaki bağı sağlayan baralar, yeşil, kırmızı ve sarı renklerde olup iletken bir yapıdadır. Aynı zamanda bakır kompanzasyon panosunda toprak iletkeni veya nötr olarak da ifadelendirilen bara malzemesi kompanzasyon malzemelerinin olmazsa olmaz malzemeleri arasında yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.