Sakarya Kompanzasyon Bakımı

Günümüzde elektrik enerjisi kullanım alanları gittikçe genişlemektedir. Özellikle sanayi sektörünün olmazsa olmaz enerji kaynağıdır. Bu kadar yaygın kullanılmakla birlikte, verimini arttırmak da büyük önem taşır. Bu durum endüstriyel işletmeler için kompanzasyon işlemini gerekli kılar. Sakarya kompanzasyon bakımı işletmelere her türlü kompanzasyon desteği vermektedir.

Sakarya Kompanzasyon Bakımı

Kompanzasyon Nedir?

Elektrik dağıtım hatları ve şebekenin aşırı yüklenmesi sonucu kayıplara sebep olan reaktif gücün olabildiğince minimum seviyeye düşürülmesi gerekir. Kompanzasyon, elektrik şebekesi üzerinde çeşitli sistemlerin oluşturduğu reaktif gücü dengeler ve akım-gerilim arasındaki faz farkını aşağı çeker.

Kompanzasyon İşleminin Önemi

Elektrik enerjisinin, üretimden, tüketiciye ulaşma sürecinde minimum kayıpla taşınması gerekir. Elektrik enerjisi sistemlerinde aktif güç iş yapan güçtür. Fakat şebekeye bağlı alıcılar (transformatörler, elektrik motorları, floresan lamba) manyetik alan oluşturmak için şebeke üzerinden indüktif reaktif güç çekerler. Reaktif güç, enerji hatlarında, kablolarda, transfomatör sisteminde iş yapmaz ve gereksiz kayıplara sebep olur. Kompanzasyon, bu alıcılar tarafından çekilen reaktif gücün sebep olduğu kayıpları en aza indirger ve elektrik ödemelerini azaltır. Kompanzasyon olmaması halinde şebekede güç kayıpları oluşur, kablo ve hatlar üzerinden yüksek akım meydana gelir. Bu da dağıtım ve üretim sistemlerinin çalışma kapasitesini düşürür. Sakarya kompanzasyon bakımı ile enerji en verimli haliyle kullanılırken, en üst seviyede tasarruf sağlar.

Sakarya Kompanzasyon Bakımı

Kompanzasyon Sistemlerinin Bakımı

Sakarya kompanzasyon bakımı, işe önce gözle görülebilen herhangi bir arıza olup olmadığına bakarak başlar. Kararmış, ısınmış komponetler, şişen veya sızıntı yapan konsandatörler ve rutubetli ortam arıza için sebep teşkil ederler. Termal kamere ile arızalı konsandatör olup olmadığı tespit edilir.

Kirli ve tozlu ortamlar vakumlu süpürge yardımıyla temizlenir. Temizlikten sonra yağ buharı ve partiküller, ekipman bağlantılarında kaçak iletken ve korozyona yol açabilir. Bu nedenle konsandatör sistemine enerji verilmeden önce faz-nötr ve faz-faz bağlantı noktalarında bulunan yalıtım ekipmanı kontrolden geçirilmelidir.

Her üç fazdan geçen akımların ölçümü yapılarak kayıt edilir. Ölçüm kayıtları önceki okumalar ile karşılaştırılarak değerler arası fark ve sapmalar belirlenir.

Güç analizörü ile güç faktöründe akım ve gerilim ölçümü yapılır. Ölçüm yapmadan önce konsandatörlerde herhangi bir gerilim olmadığından emin olmak gerekir. Konsandatör bank kapasitans ölçümü için önce faz-nötr ve faz-faz arasındaki bağlantılar ölçülür. Gerilim olmadığına kanaat getirince konsandasyon kapasitans ölçümü yapılır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.