Sakarya Elektrik Pano Bakımı

Elektrik enerjisine ihtiyaç duyulan her alanda, elektrik enerjisinin, güveli dağıtımı, iletilmesi için özel yapılar şeklinde elektrik panoları kullanılmaktadır. Bina ve işletmelerde elektrik önce panoya gelir ve panoda kullanım durumuna göre istenilen gerilim seviyesine düşürülür ve cihazın güvenli çalışması sağlanır.

Sakarya Elektrik Pano Bakımı

Sakarya elektrik pano bakımı yapılarak tüm pano sisteminin sorunsuz çalışması ve enerjinin kesintisiz sağlanması çalışılır. Elektrik enerjisinin yanlış kullanımı, insan sağlığını ve cihazların bozulmasına neden olabilecektir. Elektrik panoları topraklama dahil tüm ölçümler yapılarak kurulur.

Elektrik Panoları

Elektrik pano üretimi yapan firmalar, binaların yapılarına ve işletmelerin taleplerine göre farklı boyutlarda ve özelliklerde üretilmektedir. Elektrik panoları üretimleri yapılırken, kullanılacak tüm bağlantı elemanlarının kalitesi, boya yapısı, kabin sacının kalınlığı ve boyutu dikkate alınmaktadır. Sakarya elektrik pano bakımı yapılırken pano ile ilgili tüm incelemeler yapılmakta, boyasız alanlar varsa tekrar boyanması sağlanmaktadır.

Bakım İşlemleri

İşletmelerde iş sağlığı ve güvenliği her zaman önemlidir. Elektrik enerjisinin sağlıklı kullanılabilmesi için elektrik pano bakımlarının periyodik ölçümler yapılarak yılda en az bir kez yapılması önem taşımaktadır. Sakarya elektrik pano bakımı ve kontrolleri teknik yeterliliğe sahip kişiler tarafından, işletmelerin büyüklük durumlarına göre yılda bir ya da iki defa düzenli olarak yapılmaktadır. Elektrik mühendisleri tarafından yapılacak olan tüm bakım işlemlerinde, teknik ölçüm cihazları kullanılmakta ve dış yapıları gözle kontrol edilmektedir.

Sakarya Elektrik Pano Bakımı

Neler Yapılır?

Elektrik panolarının bakımı öncesinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınabilecek tüm tedbirler alınmalıdır. Bakım öncesinde bakımı yapılacak olan elektrik panosu önüne izole halı serilmelidir. Ölçüm yapan kişi bu halı üzerinde durmalıdır. Pano kapıları açılır ve iç yapısı termal kamera ölçümleri yapılır ve kablo ısınmaları, sigorta bağlantıları, diğer bağlantılarının sıcaklık durumları tek tek ölçülür. Aşırı ısınmalar yangına neden olabileceğinden, ısınmanın önüne geçebilecek tedbirler alınır. Kablolarda ısınma oluştuğu görülür ise kullanılan kabloların kesitleri artırılabilmektedir. Panoda kullanılan tüm sigorta sistemleri gözden geçirilir ve gerilim durumuna göre sigorta değerleri artırılabilir. Elektrik panolarında topraklama sistemi bulunmalı ve pano dış kasa bölümü topraklama sistemine köprülenmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }