Reaktif Ceza Oranları

Genellikle kullanıcıların tükettikleri enerji değerlendirilerek reaktif cezanın hesaplanması yapılmaktadır. Reaktif ceza oranları belirli kriterler değerlendirilerek hesaplanmaktadır. Kullanıcılar tarafından tüketilen enerjiye bakılarak ödenecek reaktif ceza hesaplama işleminde farklı tutarlar karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin enerji seviyesine bakıldığında 9 KVA seviyesinden yüksek seviyede bulunan enerji tesisleri için reaktif enerjinin ölçülmesi için kombilere sayaç takılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kurala uymayan kişilere reaktif ceza uygulanmaktadır. Reaktif ceza hesaplama işlemi yapılırken enerji tüketimi ne kadar fazla gerçekleşmişse ödenecek ceza tutarı o kadar fazla olmaktadır. Enerji tesisinde ne kadar çok eksik varsa reaktif cezaya ödenecek miktarda o oranda artmaktadır.

Reaktif Ceza Nasıl Hesaplanmaktadır?

Elektrik faturalarında karşımıza çok farklı enerji türleri karşımıza çıkmaktadır. Bu enerji türleri arasında da aktif, endüktifreaktif ve kapasitif reaktif enerji çeşitleri yer almaktadır. Bahsi geçen bu enerji çeşitleri faturalarda farklı farklı hesaplanarak borç olarak tarafımıza yansıtılmaktadır. Endüktif enerjinin aktif enerjiye oranlanması ile yani bölünmesiyle endüktif reaktif oranı elde edilmektedir.

Kapasitif reaktif enerji tüketimi ise; kapasitif enerji türünün aktif tüketime bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Böylece yapılan hesaplamalar sonucunda belirtilen sınırların aşılması durumunda reaktif enerji belirtilen tutar üzerinden hesaplanarak faturaya yansıtılmaktadır. Reaktif ceza hesaplama işleminde yapılan ücretlendirmeye vergiler de ilave edilmektedir. Ayrıca kullanıcıların belirlenen bağlantı gücünü aşmaları durumunda da ödemeleri gereken reaktif ceza tutarının beklenenin üzerine çıkması beklenmektedir.

Reaktif Ceza Nasıl Tanımlanmaktadır?

Alternatif akım türleri sayesinde beslenen akımlara bakıldığında bu akımları kendi iç özelliklerine uygun devir daim yapan akımların yer aldığı görülmektedir. Bu gibi durumlarda da yük rezistif özelliğe sahip olacağı için akımın ve meydana gelecek olan gerilmenin benzer doğrultuda olması gerekmektedir.

Isıtıcı gibi kullanılan elektrik motorları veya farklı cihazların bağlanması durumunda gerilim seviyesi yüksek olduğunda akımın yüksek seviyede olması enerji sisteminin işleyişine uygun bir durum olarak değerlendirilmemektedir. Böyle bir durumda gerilim yüksek ise akımın gerilimin aksine düşük seviyede tutularak gerilim ile akımın aynı faz üzerinden geçmesinin sağlanması planlanmaktadır. Bu işlemin sonucunda da elektrik saatinin enerjiyi doğru bir şekilde kaydetmesi mümkün olmayacaktır.

Kullanıcılar elektriği endüktif veya kapasitif nitelikli enerjiler ile birlikte kullanıyorsa bu gibi bir durumda dağıtım şirketleri tarafından enerjiyi kullanan kişilerden reaktif güç adı verilen tüketim vergisinin tahsil edilmesine yol açacaktır. Dağıtım şirketleri tarafından dağıtılan ve talep edilen bu güce ise reaktif ceza adı verilmektedir. Kullanıcılar ilave olarak kullandıkları enerji miktarında gerçekleşen artış miktarının yükselmesine göre ödemeleri gereken reaktif ceza tutarında da oldukça fazla bir atışla karşılaşacaktır. Bu nedenle kullanıcıların ekstra kullanım noktasında dikkatli olmaları önerilmektedir.

Endüktif enerji ile paralel bir şekilde otomatik olarak kondansatör kullanımı gerçekleştirilmesi ve faz kaymasının kompanse edilmesi ile birlikte kullanıcılar tarafından kullanılan enerji saatinizde yer alacaktır. Kullandığınız enerjinin saatinizde gösterilmesi durumunda da kullanıcıların reaktif güç bedeli ödeme yükümlülüğünden kurtulmalarını sağlayacaktır.

Reaktif Ceza Oranları Neye Göre Değişmektedir?

Reaktif ceza oranları kullanıcıların sahip oldukları bağlantı gücüne göre değişiklik göstermektedir.

Reaktif Ceza Hesaplama

Reaktif Ceza Oranları Sabit mi?

Reaktif ceza oranları sabit bir şekilde uygulanmamaktadır. Ceza oranları enerjinin olduğu yerde bulunan bağlantı gücüne göre değişmektedir.

Reaktif Cezadan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Kullanıcıların reaktif cezadan kurtulabilmeleri için kondansatör kullanmaları gerekmektedir. Kondansatör kullanan kullanıcıların tükettikleri enerji saatlerinde yazdığı için reaktif ceza almaktan kurulmaktadırlar. Böylece kullanıcıların hem paraları cebinde kalmakta hem de tükettikleri enerji ne kadar ise sadece onu ödemeye başlamalarını sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.