Reaktif Ceza Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Elektrik faturalarında farklı enerji türleri yer almaktadır. Bu enerji türleri arasında; aktif enerji, endüktifreaktif ile birlikte kapasitif reaktif enerji endeksleri yer almaktadır. Bu enerji türleri faturalarda ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Endüktif reaktif enerji tüketimi, aktif enerji tüketimine bölünmesi ile endüktif reaktif oranı elde edilir. Kapasitif reaktif enerji tüketimi ise aktif enerji tüketimine bölünmesi ile ise kapasitif reaktif oranı elde edilmektedir.

Sonuçta ise yukarıda belirtilen ceza sınırlarını aşması durumunda ise reaktif enerji belirtilen bedel üzerinden faturalandırma işlemi yapılmaktadır. Böylece endüktif reaktif sınır ve kaspasitif reaktif sınırın aşılması durumunda ise fazla olan orana göre ceza uygulanmaktadır. Reaktif ceza hesaplama işlemi yapılırken belirlenen ücretlendirmeye vergilerde eklenmektedir. Bu duruma ek olarak kullanıcılar ayrıca bağlantı gücünü aşmaları durumunda ise ödeyecekleri reaktif ceza tutarında da artış olması beklenmektedir.

reakt

Reaktif Ceza Nedir?

Alternatif akım türleri ile beslenen kendine ait iç özelliklere göre devreden akım geçmektedir. Böyle bir durumda da yükün rezistif özelliğe sahip olması nedeniyle sistem tarafından çekilen akım ve gerilim eş doğrultuda olması beklenmektedir. Isıtıcıların yerine elektrik motoru ya da farklı cihaz bağlanıldığında gerilim seviyesinin en yüksek olduğu durumda akımın ise yüksek değerde olması beklenmemektedir.

Değerin yüksek seviyede olmasının aksine akımın daha yavaş bir seviyede gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu durum sayesinde de devrede görülen gerilim ve akımın aynı fazda olmasının engellenmesi amaçlanmaktadır. Böylece elektrik saati olarak değerlendirilen enerji doğru bir şekilde kaydedilmesini engelleyecektir. Eğer elektrik endüktif ya da kapasitif enerji ile temin ediliyorsa elektrik dağıtım şirketleri tarafından kullanıcılardan reaktif güç olarak bilinen bir tüketim vergisi tahsil edilecektir.

Talep edilen bu güç ise reaktif ceza olarak bilinmektedir. Kullanıcıların ekstra kullandıkları enerjide ne kadar artış meydana gelirse ödeyecekleri reaktif ceza tutarında da o oramda artış meydana geleceğini göz önünde bulundurarak hareket etmeleri tavsiye edilmektedir. Endüktif yükünüze paralel olarak kondansatör kullanıp (otomatik olarak) faz kaymasını kompanze ederseniz, harcadığınız enerji kadar saatinizde yazacaktır. Bu durumda reaktif güç bedeli ödemenize gerek kalmayacaktır.

Reaktif Ceza Oranları

Kullanıcıların tükettikleri enerjiye göre reaktif ceza hesaplaması ve kullanıcıların ödeyecekleri ceza oranı da değişiklik göstermektedir. Enerji seviyesi 9KVA’dan fazla olan enerji tesislerinde reaktif enerjinin ölçülmesine yönelik kombilere sayaç takılması için bir zorunluluk bulunmaktadır. Bağlantı gücü 50 KVA üzerinde bulunan enerji tesisleri için kompanzasyon kurulması gereklidir. Enerji seviyesinin durumuna göre tesislerde kurulması zorunlu olan bu ve benzer uygulamalarda eksikli görüldüğünde reaktif ceza hesaplama işlemi yapılırken daha eksikler ne kadar fazla ise ödenecek ceza tutarında da o oranda artış meydana gelmesi beklenmektedir.

Reaktif Cezadan Kurtulmak Mümkün mü?

Reaktif cezadan kullanıcıların belirtilen yasalara uymaları durumunda kurtulmaları mümkündür.

Aktif Reaktif Ceza Hesaplama Programı

Reaktif Cezanın Hesaplanması Yanlışlık Yapılır mı?

Reaktif ceza hesaplanması işlemi gerçekleştirilirken oldukça hassas işlemler ve analizler yapılmaktadır. Bu nedenle kullanıcıların reaktif cezaları hesaplanırken herhangi bir yanlışlık yapılması beklenmemektedir.

Reaktif Cezaların Oranları Sabit mi?

Reaktif cezaların oranı sabit değildir. Bağlantı gücüne göre tesislerde kurulumu zorunlu olan bazı yapıların bulunması gerekir. Eğer tesislerde belirlenen bağlantı gücü altında enerji bulunuyorsa bu durumda kullanıcıların bağlantı güçlerine göre ödeyecekleri ceza oranlarının değişiklik göstermesi beklenmektedir. Örneğin; bağlantı gücü 50 KVA aşağısında bulunan tesislerin kapasitif reaktif ceza sınırı %15 iken, bağlantı gücü 50 KVA üzerinde çalışan tesislerin reaktif ceza sınırı ise %20 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.