Paratoner Fiyatları

Paratoner Nedir?

Doğa olayları canlıların yaşamını ciddi derecede tehdit edebilmektedir. Bu doğa olaylarından en önemlisi de yıldırım düşmesi olmaktadır. Yıldırım iki elektrik yüklü bulutun çarpışması sonrası oluşan şiddetli elektrik akımıdır. Yıldırımın canlılara zarar vermeden atlatılması için paratoner geliştirilmiştir. Paratoner yıldırım oluşurken meydana gelen elektrik akımını tutarak güvenli bir şekilde toprağa aktaran bir sistemdir. Paratoner çeşitleri ise yıldırımda meydana gelen ışığın yani şimşeğin buluttan ya da yerden kopmasına göre, bulutun pozitif veya negatif yüklü olmasına göre dört farkı şekilde oluşturulmuştur. Bunlar ise, pozitif inişli, pozitif çıkışlı, negatif çıkışlı ve pozitif çıkışlı paratonerlerdir.

Paratoner çeşitleri;

  • Franklin Çubuğu Paratoner
  • Faraday Kafesi Paratoner
  • Radyoaktif Paratoner
  • Aktif Paratoner

Paratonerlerin Çalışma Prensibi

Paratoner kullanıldığı bölgede bulunan tüm yapı ve ağaçlardan daha yüksek bir şekilde uygulanmaktadır. Bir diğer adı yıldırım savar olan paratoner içerisinde metal bir çubuk ve ucunda da iyonlar bulunmaktadır. Uç noktada bulunan iyonlar uç noktada yoğunlaşarak bulutun yükünü atmasını ve oluşan akımın bertaraf edilmesini sağlamaktadır. Yıldırım herhangi bir noktaya düşeceği zaman bulutlara en yakın olan paratonere düşecektir. Aktif paratoner bulunduğu bölgedeki canlıları ve binaları korumaktadır. Aktif paratonerlerin amacı bulutlarda oluşan tüm elektrik akımını tek bir noktada toplamak ve bu yükü toprağa aktarmaktır. Toplanan elektrik yükü topraklama sistemi ile toprağa aktarılmaktadır. Böylece doğada oluşan elektrik topraklama sistemi ile toprağa aktarılmaktadır.

Paratoner Uygulamaları

Paratoner çeşitleri etkili bir şekilde kurularak bölgede oluşabilecek yıldırım çarpmalarının önüne geçilmektedir. Paratoner kurulumunda teknik bilgiler yönünden uzmanlaşmış kişilerin görev yapması da güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır. Güvenlik açısından son derece önemli olan paratoner fiyatları ile de kolaylık sağlamaktadır. Paratoner kaliteli malzeme tercihi ve uygun topraklama sistemi ile uygulanmaktadır. Bu sayede de güvenliği sağlayan ve beklenen performans ile hizmet veren paratoner sistemi kurulmaktadır. Yerleşim yerlerinin, bina ve iş yerlerinin, camilerin, köprülerin yıldırımı çekmesi ve oluşan elektrik akımı ile yerleşim yeri ve bu yerde yaşayan canlıların zarar görmesinin önüne geçilmektedir. Paratoner içerisinde bulunan topraklama sistemi de bu nedenle son derece profesyonel bir şekilde uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Çeşitleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.