Topraklama önlemi alınmayan ve kişilerin hayati tehdidini sağlayan teknoloji alanında bulunan elektrik tesisat sistemi birdenbire canlıların hayatını kaybetmesini veya yaralanmasını sağlayabilir. Topraklama; jeneratör, buzdolabı, motor gibi elektrikli araç ve gereçlerin pasif gerilim altında, yüksüz metal taraflarının bir iletken aracılığıyla toprak ile birleştirilmesi işlemine verilen addır.

Toprak Geçiş Direnci Nedir?

Elektrik akımının topraktan geçtiği sırada toprağın gösterdiği tepkiye de ‘toprak direnci’ denir. Topraklama ölçümü çok hassas bir cihaz olan toprak megeri cihazıyla ölçülür. Toprak bakır, gümüş, altın gibi maddelere göre zayıf bir iletkendir. Ancak toprağın da iletkenliğinin güçlü olduğu durum meydana gelebilir. Akım için yeteri kadar büyük bir alan olursa direnç düşer ve toprak güçlenir.

Topraklama Ölçümünün Önemi

Topraklama ölçümü; inanların yaşamında tehlike oluşturabilecek binaların, araçların, işletmelerin vb. Türk Standartları Enstitüsü, Elektrik Mühendisleri Odası ve uluslar arası kuruluşlar tarafından belirlenen ve bildirilen standartlara uygunluğunun kontrol edilmesini sağlayan işlerin bütünüdür.

Güvenlik ve Topraklama

Bir tesis kurulmadan önce yapılması gereken topraklama ölçümleri ve gerek duyulan hesaplamalar yapılmalıdır. Ölçümde herhangi bir topraklama meydana gelmediyse, cihazla temas eden kişi üzerinden hata akımları akar ve bu akımın seviyesine bağlı olarak ölüm gerçekleşebilir. Buradan da anlaşılacağı gibi topraklama sayesinde, kaçak akımlar güvenli olarak toprağa yönelir ve otomatik bir açma sistemi ile irtibatlanma sağlanırsa, elektrik sistemi güvenli bir şekilde kesilir. Bu nedenle doğru bir topraklama ölçümü, insanların ölüm riskini düşüreceği gibi, cihazların, binaların ve yatırımların korunmasında da çok büyük önem teşkil eder. Topraklama ölçümü kaç olmalıdır sorusuna topraklama direncinin en yüksek seviyesi hesaplanmalıdır. Topraklama direnci seviyesi; topraklama tiplerine ve ülkelerin standartlarına göre değişmektedir. Topraklama sisteminin kalitesi; toprak iletkeni, toprak elektrodu tipi ve bölgenin toprak direnci seviyesine göre farklılıklar gösterebilir.

Topraklama Ölçümü Yöntemi

En sık rastlanan ölçüm şekli çevrim empedans ölçüm şeklidir. Meger yüksek bir frekans gönderir ve diğer iletkenden dönüşünü ölçerek topraklamanın verdiği derinci ölçer.

Diğeri, 3 problu / 2 kazıklı ölçümdür. Bu ölçümde toprağın nemli olması, kuruysa bir miktar ıslatılması çok önemlidir. Çünkü nemli toprakta kazıklar kolay çakılabilir ve toprak direnci daha düşük çıkar..

Toprak özgül direnci Wenner metodu kullanılarak ölçülebilir. 4 kazık eşit uzaklıkta çakılır ve ölçüm gerçekleşir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde istanbul topraklama ölçümü raporu, izmit topraklama ölçümü raporu ve sakarya topraklama ölçümü raporu hakkında bilgiler verilmektedir.