Kompanzasyon Panosu Nedir?

Akım ile voltaj arasında normal çalışma şartları altında her hangi bir faz farkı meydana gelmemektedir. Kapasitif ve endüktif yüklerin ortaya çıkardığı etkinin sonucu ile beraber akım sinyalinin voltaj sinyaline oranla eksi ya da artı 90 derecelik fazının kayması durumu mevcut olur. Bu etki neticesinde ortaya çıkmış olan voltaj ve akım sinyali ile arasında oluşturduğu fazın kaymasında engelleme yaparak ideale en yakın olan 0 dereceye dönüştürülmesi işlemine kompanzasyon adı verilmektedir. Kompanzasyon nedir sorusuna cevaben daha geniş tanımlı bir anlatım yapılabilir.

Kompanzasyon Tanımı

Bir organizasyonun cosQ’ni düzenleyebilmek için kondaktörlerin, ölçü aletlerinin, elektrik sigortalarının ve kondansatörün üzerinde yer almakta olan panoya kompanzasyon adı verilmektedir. AG şebeklerindeki gücün katsayısını düzenlemek adına kullanılan bütün araç gereçlerin yerleştirilmekte olduğu pano olarak da bilinmekle beraber kompanzasyon fiyatları arasında da en iyi ürünün seçimi fiyat bazında tercih edilebilmektedir. Elektrik panosu ile kompanzasyon panosu iki şekilde inceleyebilmektedir. Kompanzasyon panosunda yer alan en önemli özellik, şebeke güç kat sayısının düzenlenmesidir.

Kompanzasyon Panosu Nedir?

Kompanzasyon Ne İşe Yarar?

Kompanzasyon panosunun bir işletmede yer alıyor olması, güç kat sayısının düzenlenmesi için gerekli olan bütün aletlerin devreye giriyor olması anlamına gelir. Kondansatör ve ölçü aletlerinin üzerinde yer aldığı bir pano olarak geçiş görevi gören kompanzasyon, bu bağlamda endüktif yükler olarak tanımlanan reaktif güçlerin çekilmesinde işe yaramaktadır. Kompanzasyon panosu, reaktif güve gerek duyulan durumlarda kendisine en yakın noktada bu gücün üretilmesi görevini de ifa etmekte olan bir pano çeşididir. Kompanzasyon fiyatları bazında bu üründen uygun fiyatlı bir şekilde yararlanabilmek mümkün olur.

Kompanzasyon Sistemi

Kompanzasyon sistemi kurulurken panonun montajı işletmeye dahili ve harici olmak üzere iki ayrı şekilde yapılmaktadır. Harici panonun kurulumunda üstü eğimli olacak şekilde çatı yapımı ve havalandırma panjurlarının yer almamasına dikkat edilmelidir. Kompanzasyon fiyatları bazında harici ve dahili iki sistemde çok fazla fiyat farkı bulunmamakla beraber dahili tip panonun kurulumu esnasında havalandırma panjurlarının mutlaka bulunması gerekir. Büyük çaplı kompanzasyon panolarının, kondansatör havalandırması amacı ile aspiratör bağlantısının yapılması da dikkat edilmesi gereken kurulum işlemlerinden bir tanesi olarak bilinir.

Kompanzasyon Pano Malzemeleri

Kompanzasyon panosunun içerisinde yer alan malzemeler; şalter, ampermetre, bakır bara, reaktif güç rölesi, kontaktör, kondansatör, güç kontaktörü, bağlantı iletkeni, voltmetre, elektrik sigortası, ampermetre, kosinüsfimetre, multimetre gibi seçeneklerden oluşmaktadır. Yeni yapılmış olan işletmelerin kompanzasyon kurulumunda, komitatör ya da voltmetre yerine alternatif olarak kosinüsfimetre, multi metre ya da kosinüsfimetreli regler ürünleri tercih edilmektedir. Firmalar tarafından kullanılan ve tercihi yapılan malzemeler IEC, VDE, TS gibi standartlara uygun olarak üretilmekle yükümlüdür. Bu nedenle malzemelerin alımı yapılırken bu standartların sembollerinin olmasına özen gösterilmesi tavsiye edilir.

Kompanzasyon Panosu Nedir?

Kompanzasyon Pano Bağlantısı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kompanzasyon panosunun işletmeye olan bağlantısı ve diğer ürünler ile bağlantısı yapılırken dikkat edilmesi gereken etkenler;

  • Kondansatörün kontaktör bobinine bağlı olan reaktif güç rölesinin çalıştırılıp çalıştırılmadığı
  • Kontaktörün ve reaktif güç rölesinin bobinine uygun beslenme voltajının gidip gitmediği
  • Ölçüm rölesinin hatalı ölçüp ölçmediğinin kontrol edilebilmesi adına rekatif güç rölesinin aynı faza bağlı olup olmadığı
  • Kablo kesitlerinin kablo pabuçlarına bağlı olup olmadığı
  • Baradan yapılan kontaktör girişleri
  • Bağlantı uçlarının gevşek olup olmadığı şeklinde sıralanabilmektedir. Bu kontrollerin standarda uygun bir şekilde yapılması halinde kompanzasyon panosunun verimli olarak kullanılması durumu söz konusu olur. Kompanzasyon panosu, elektrik sistemleri için gerekli olan bir standarttır.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Fiyatı Ne Kadar? başlıklı makalemizde faraday kafesi, Paratoner fiyatı ve Radyoaktif paratonerler hakkında bilgiler verilmektedir.