Sanayi sektörü ele alındığında, en fazla ihtiyaç duyduğu unsur elektrik enerjisi ihtiyacıdır. Elbette bu enerjiyi kullanırken tasarruflu ve maksimum yarar getirecek bir şekilde kullanmak temel bir hedef olarak görülür. Bu olay da genellikle sanayi gibi alanlarda kompanzasyon adı verilen bir sistemle yapılır. Kompanzasyon nedir ve daha çok bilgi için makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Kompanzasyon Hakkında

Sadece ülkemizde değil global olarak da elektrik enerjisi adına belirli bir kalitenin uygulanabilmesi için reaktif güç kompanzasyonu denilen bir sistem meydana getirilmiştir. Reaktif güç kompanzasyonu uygulaması yapılarak daha verimli ve daha ekonomik bir enerji elde edilebiliyor. Elektrik kullanılırken gerilim ve akım arasında olan faz seviyesini en uygun düzeydeki açı seviyesinde tutmak ve bu mekanizmayı negatif yönde etkileyebilecek reaktif yüklerin sıfıra düşürülmesi için uygulanan bu sisteme kompanzasyon adı verilir. Elektrik mekanizmasında bobin, florasan, mıknatıs ya da elektrik motoru etkisi ile elektrik enerjisini çevirmeye yarayan aletlerin, bu mıknatıslanma sistemi ile faz akımını geri kaydırması nedeniyle şebeke üzerinde bir denge meydana getirilir.

Kompanzasyon Nasıl Yapılır?

Kompanzasyon Uygulanmazsa Ne Olur?

Sanayi ve teknolojinin hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmesiyle birlikte kullanılan cihazlarda da bir artış göze çarpıyor. Örneğin, fabrikalar elektrik cihazları ve yüksek güçte olan motorlar endüktif çalıştıkları zaman bağlanmış oldukları şebekeye reaktif güç sağlarlar. Bunun için de fabrikaların çok fazla konumlandığı sanayi bölgeleri düşünüldüğünde orada olan binaların bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için bu sistem kesinlikle uygulanmak zorundadır.

Yukarıda bahsi geçen reaktif güç sistemleri, kompanze edilmediği durumlarda, ana şebeke üzerinde bazen şiddetli güç kayıpları meydana gelebilir. Üretim sistemi ya da dağıtım üzerinde kapasite anlamında bir kayıp yaşanabilir. Bunun sebebi de gerilimin düşmesidir. Bunun için de aşırı seviyelerde bir düşme ya da yükleme sorunu yaşamamak adına kompanzasyon uygulaması yapılarak, istenilen düzeyde bir fayda elde edilebilir.

Kompanzasyon Nasıl Yapılır?

Kompanzasyon nasıl yapılır sorusunun yanıtı için üç farklı şekilde yolun bulunduğunu söylemek gerekir. Bunlar, dinamik faz kaydırıcılar, statik faz kaydırıcılar ve senkron kompansatör… Reaktif güç meydana getirilirken, dinamik faz kaydırıcı için çok fazla uyarılan senkron motorlar sürece dahil edilir. Senkron motor kullanılarak yapılan bu uygulamada ekonomik olarak maliyetli bir seçim in yapılacağını da belirtmek gerekir.

Kompanzasyon Nasıl Yapılır?

Evlerde Niçin Kompanzasyon Yapılmaz?

Ülkemizde elektrik enerjisi, kurumlar tarafından denetlenir ve bunun için şebekeden çekilen güç tüketimi için bir sınırlama konulmuştur. Bu sınırlama için de en fazla otuz gün süresinde 3 kVAr’lık tüketim yapılması ücretsizdir. Bu sınır aşıldığı zaman da şebeke üzerinden alınan reaktif gücün kullanımı belli bir ücrete tabi tutulur. Daha sonra da faturaya aktarılır. Ev içerisinde kullanılan çeşitli aletlere bakıldığında ( örneğin florasan lamba ) endüktif devreye sahip olduğu görülür. Fakat reaktif güç tüketimi sanayiye göre daha az bir seviyede olduğu için kompanzasyon kullanımına da gereksinim yoktur.

Kompanzasyon Tesislerinin Türleri Hakkında

Burada üç farklı tür vardır. Bireysel kompanzasyon, grup kompanzasyonu ve merkezi kompanzasyon… Bireysel için, yükler ayrı ayrı olacak şekilde kompanzesi yapılır. Bunun sonucunda her motor ve her transformatör kendine paralel bağlı belli güçte ayrı olacak biçimde değerlendirilir. Grup kompanzasyonunda birlikte ve aynı hat ile beraber devreye girip çıkan motor ve transformatörler ortak olarak düzenlenir. Merkezi de ise pek çok motor ya da indüktif yük alan alıcıların yer aldığı ve yüklerinin bazen farklı seviyelere gelerek farklı durumlarda kondansatörler sisteme girip çıktıkları zaman toplam yük miktarına uygulanan sistemdir.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Fiyatı Ne Kadar? başlıklı makalemizde faraday kafesi, Paratoner fiyatı ve Radyoaktif paratonerler hakkında bilgiler verilmektedir.