Kompanzasyon Kontaktörleri

Kompanzasyon kontaktörlerini diğer rölelerden ayıran en önemli fark yüksek akımın yer aldığı devrelerde kullanılmasıdır. Kontaktörlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Yer ısıtma sistemlerinde, elektrik düzenek motorlarında ve daha birçok elektrikli cihazda önemli görevleri tek bir sistemde üstlenirler.

Kompanzasyon Kontaktörleri Ne İşe Yarar?

Genel olarak bakıldığında kompanzasyon kontaktörleri isminden de anlaşılacağı gibi kontrol etme ve denetimli kontrol görevini üstlendiği devre sistemlerinde nominal akımdan minimum seviyelerde akım iletebildiği için belirli seviyede içerisindeki yüksek akımı da absorbe ederek devrenin nitelikli bir şekilde korunmasını ve daha uzun süre kullanılmasını sağlayacak özelliktedir.

Kompanzasyon Kontaktörleri

Kontaktör Çeşitleri

Kompanzasyon kontaktörleri, birçok çeşidi bulunan farklı bir üründür. Bu kompanzasyon kontaktörleri içerisinde kontak, palet, bobin, makara ve demir nüve malzemeleri kesinlikle bulunur. Termik santral röleler ile birlikte görev yapmaları halinde her türlü cihaz ve tesisleri gelen aşırı akımlara ve gerilimlere karşı koruma altına alarak sorunları önlemede kuvvetli özellikleri vardır. Ayrıca hafif gerilim sistemlerinde de kompanzasyon kontaktörleri kullanılabilir.

Frekans Hızı

Kondansatörler bilindiği üzere ilk devreye girme anında 1 ila 15 kHz aralığında bir frekans hızı ve 150 katına kadar çıkabilen anma akımına bir anda neden olur. Ayrıca kompanzasyon kontaktörleri anlık yüksek akımlarına da etki edebilirler. Bahsedilen tüm bu akımları sistematik bir şekilde kontrol altına alabilmek veya sınırlama getirmek amacıyla deşarj direnci kondansatörün yer aldığı üç evreye de ilave edilmesi mutlaka gereklidir. Klasik veya doğal kontaktörler ile bu işlemden başarıya ulaşmak oldukça zordur. Ancak kompanzasyon kontaktörü bu konuda özel amaçla üretilir ve daha uygun kullanım koşulları sunar.

Kompanzasyon kontaktörleri, çalışma sistemlerinde yalnızca bir kondansatörün ya da grubun içerisinde yer alan kapasitörün kilitlenmesi farklı ve ideal özelliklere sahiptir. Aşamalı bir şekilde devre almak kondansatörlere göre kontaktör için oldukça zor bir durum oluşturur. Çünkü kondansatörlerin devreye alınma sırasındaki işlemler, aşama aşama devam ederken paralel kondansatörler arasında batarya gücünün çekimi akımından ayrı ayrı olarak dolaşım akımı ortaya çıkarır. Kompanzasyon kontaktörlerinden gelen akımı belirli bir limit içerisinde tutabilmek için farklı bir malzeme ürünü olan şok bobini de kullanıma uygundur.

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Elemanları başlıklı makalemizde Enerji akımı, Kompanzasyon Elemanları ve reaktif cezası hakkında bilgiler verilmektedir.