Kompanzasyon Kondansatör Seçimi

Alternatif ve özellikle üç fazlı akımın pratik uygulamasına duyulan ihtiyaçla kompanzasyon kondansatör seçimi hemen reaktif enerjinin dengelenmesi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Kendi kendini iyileştiren reaktif güç kompanzasyonu için kondansatörler vardır. Güç elektroniğinde ve yüksek gerilim şebekeleri de dâhil olmak üzere elektrik endüstrisinde en geniş güç kapasitör segmenti kullanılmalıdır.

Nasıl Yapılır?

Devreye, yükün kapasitif veya endüktif bir bileşeni dâhil edildiğinde her yerde herhangi bir elektrik motoru, endüstriyel fırın veya hatta elektrik hatları olabilir, kaynak ile elektrik tesisatı arasında enerji akışı gerçekleşir. Böyle bir akışın toplam gücü sıfırdır, ancak ek olarak aktif voltaj ve enerji kaybına neden olur. Sonuç olarak, elektrik şebekelerinin taşıma kapasitesi iyi bir kompanzasyon kondansatör seçimi ile azalır. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak mümkün değildir, bu yüzden onları en aza indirgemeniz gerekir. Bu amaçla, statik veya senkron elemanlara dayanan çeşitli cihazlar kullanılır. Bu tür cihazların çalışmasının temeli, endüktif veya kapasitif yüke sahip bir devrenin bir bölümüne bir reaktif güç kaynağının eklenmesidir. Bu, kaynağın ve cihazın kendisinin enerji akışını yalnızca küçük bir alanda değiştirdiğini, tüm ağ boyunca değil, toplam kayıplarda bir azalmaya yol açtığını göstermektedir.

Kompanzasyon Kondansatör Seçimi

Türleri Nelerdir?

Endüstriyel elektrik şebekelerindeki en yaygın yükler dağıtım transformatörleri ve asenkron motorlardır. Operasyonda, böyle bir endüktif yük, yük ile kaynak arasındaki devrede salınan reaktif bir enerji kaynağı olarak görev yapar. Rolü cihazda işe yarar bir iş yapmak değil, yalnızca elektromanyetik alanların oluşumunu tüketiyor ve güç kaynağı hatlarına ek bir yük olarak davranıyor. Bireysel kompanzasyon kondansatör seçimi en basit ve en ucuz çözümdür. Kapasitör banklarının sayısı, yük sayısına karşılık gelir. Buna göre, her kapasitör bataryası doğrudan ilgili yükte bulunur. Ancak bu yöntem yalnızca sabit yükler söz konusu olduğunda etkilidir. Bireysel kompanzasyonda, yükün reaktif güç seviyesi ve kompansatörlerin karşılık gelen reaktif gücü sabit olduğundan, bu kompanzasyon düzenlenmemiştir.

Teknik Özellikler

Halen net bir formalizasyonun bulunmaması nedeniyle, uluslararası IEEE’de (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) orta, yüksek ve ekstra yüksek voltaj sınırlarının belirlenmesinde kavramsal farklılıklar bulunmaktadır. Dengeleme kapasitörlerini, yük motoruna yönelik amortisörleri ve asenkron motorları içerir. Endüstriyel işletmelerin güç kaynağı sistemlerine kompanzasyon kondansatör seçimi sonucunda araçları yerleştirirken, yüklerinin bileşimine bağlı olarak iki grup endüstriyel ağ ayrılmaktadır. Birinci grup genel amaçlı ağlar, 50 Hz ana frekansın doğrudan sekans modu ile ağlar, ikinci grup, belirli doğrusal olmayan, asimetrik ve hızla değişen yüklere sahip ağları içerir. İkinci grup için reaktif güç kompanzasyonu probleminin çözümü, güç tüketicilerinde elektrik gücünün kalite göstergelerinin gerekli hız ile sağlanmasına ihtiyaç duyulması gibi bir takım özelliklere sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Grup Arge Kompanzasyon Kontaktörü başlıklı makalemizde Grup Arge Kompanzasyon Kontaktörü, kompanzasyon nedir ve Reaktif enerji hakkında bilgiler verilmektedir.