Kompanzasyonun bakımı nasıl yapılır?

Yazımıza kompanzasyon kondansatörlerinin bakımı ile başlıyoruz. İlk olarak güç ölçümünde düzenleme işlemi olan kompanzasyon dan fazla verim elde edebilmek için kondansatörlerin bakımı ciddi bir hassasiyet taşımaktadır. Sistem arızalarını en düşük seviyeye indirgiyebilmek amacı ile yapılan bakımların detayları yazımızda yer almaktadır.

Kompanzasyon sistemlerinde karşımıza en çok çıkan arıza çeşitleri kondansatörlerin kapasite kaybına uğramasından dolayı kaynaklanmaktadır bu sebeple kompanzasyon sistemlerinde kondansatörün kontrolü ve bakımı çok önemli bir rol sahibidir.

Standart şartlarda kondansatörler çok uzun süreler ardışık olarak çalışabilmektedirler. Ancak harmonik akımları havalandırma ve soğutmadaki yetersiz koşullar sonucu yükselen ortamın sıcaklığı gibi olumsuz şartlar nedeniyle kondansatörler ve barındırdıkları ekipmanlar arıza yapabilmektedir.

Bu arızalar enerjinin maliyetini çoğalttığı gibi birçok hayati tehlikeye da yol açabilmektedir bu sebeple kompanzasyon kondansatörlerinin uzman kişiler tarafından düzgün ve hatasız şekilde kurulup çalışıp çalışmadığını kontrol etmeleri gerekir. Bundan emin olabilmenin tek yolu periyodik olarak bakım işlemlerini gerçekleştirmektir. Bu bakımların minimum yılda iki kez yapılması önerilmektedir.

Güvenlik kesinlikle ilk önceliğimiz olmalıdır kondansatörler devreden ayrılmış dahi olsalar ölümcül derecede tehlike verebilecek bir potansiyel gerilimi uzun süre bünyelerinde taşıyabilirler bu sebeple kondansatörler üzerinde bakım ve onarım yapılacağı vakit çok hassas ve dikkatli davranılmalıdır. Bakım işlemi yapılırken kondansatörler bir şarj ünitesi ile birlikte kullanılmalıdır.

Görüntü ve temizlik bakımı ;

Bakım işlemlerine ilk olarak sistemi dışardan gözümüz ile kontrol ederek başlanır.  Isınan kararmış ya da rengi değişmiş komponentler şişmiş sönmüş yada sızıntı yapmış kondansatörler veya ıslaklık barındıran ortam, arızanın oluşması için en elverişli koşullardır. Tozlara ve kire karşın olarak temizlik bakımlı süpürgeler yardımıyla yapılarak hava üflemesi ile temizlik amaçlanmaktadır. Pnömatik tesisata bağlı olarak basınçlı hava tabancasıyla temizlik yapıldığı taktirde basınçlı havanın içerideki yağ buhar ve diğer ekipman eşyalarının bağlantılarında korozyona sebebiyet verebilir. Bakım ve Temizlik yapıldıktan sonra kondansatör bankı yeniden enerjilendirmeden hemen önce faz-faz ve faz-nötr bağlantı noktalarına sahip yalıtım araçları tekrar kontrol edilmelidir.

Termal kamera yardımı ile bakım işlemi;

Kondansatörleri kontrol için kullanılan en güvenilir araç teknolojinin son üretimi cihazlar olan termal kameralardır. Kondansatör bankı termal kamera yardımı ile testi yapılmadan bir saat önce enerjiler indirilmelidir. Test sırasında bağlantı noktaları ve soğutma araçlarının düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Sistemdeki güce yönelik bağlantı kabloları ve bağlantı dirseklerindeki gevşeklikler gözden geçirilmeli birbirine iyi temas etmemiş noktalardaki bağlantılar kontrol edilmeli direnç yüksek olacağı için bu bağlantılar da sıcaklık artacak ve zarar vermeye yol açacaktır bu sebeple termal kameralar yardımıyla gevşek bağlantı noktaları test edilerek onarılmalıdır.

Akım ölçümlerine kontrol etmek diğer bakım unsurları kadar önemlidir koruyucu bakım unsurlarının parçası olarak her üç fazdan geçen akımda ölçülmelidir ve kayıt altında tutulmalıdır. Ölçülen bu akım ile gerçek değerinin arasında bir çevirme işlemi yapılması önerilir.

Örneğin akım trafosu 6000/10A ve ölçtüğümüz değer 4 A ise ; (6000/10)x2 = 1200 A değerini buluruz.

Elde edilen bu değerler kayıt altına tutulmalı ve önceki kontroller için karşılaştırma yapılarak bu değerlerde normalin dışında ki farklılıkları ve sapmaları tespit etmeliyiz.

Bu şekilde kondansatörün uzun periyodik bakımlarını sık sık parçaları atlamadan gerçekleştirdiğiniz takdirde sizlere güvenli ve uzun süre taşıyacaktır. Aksi takdirde Bu minik harcamalardan kaçarak bakım ve onarım tespit kontrol işlemlerini yapmazsanız daha büyük maliyetlerde maddi zararlara yol açmasının yanı sıra can kayıplarına sebebiyet verecek derecede büyük sorunlara yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Topraklamanın Önemi başlıklı makalemizde bina topraklama, bina topraklama firmaları ve işletme topraklaması hakkında bilgiler verilmektedir.