Kocaeli Yıldırımdan Korunma

Yıldırım düşmesi çok ciddi sorunlara yol açabilecek bir doğal afettir. Eskiden kentleşme bu kadar fazla olmadığından ve tarım arazilerinin çok olmasından dolayı yıldırım düşmeleri direk toprağa ulaşabiliyordu. Oysa günümüzde modern hayatın gerekleri neticesinde yüksek katlı binalar, büyük sanayi bölgeleri, çok katlı rezidanslar gibi yapıların çoğalması ile yıldırım düşmelerinin toprağa ulaşılabilirliği zorlaşmıştır. Bu nedenle yıldırım düşmeleri sonucu birçok canlı zarar görürken aynı zamanda insanlar için de can ve mal kaybı söz konusu olmaktadır. Kocaeli yıldırımdan korunma konusunda son yıllarda teknolojinin artması ile pek çok firma tarafından farklı önlemler dizini oluşturulmaktadır. Bunların başında ise paratoner kurulumları geliyor.

Kocaeli Yıldırımdan Korunma

Paratonerler Ne İşe Yarar?

Dünyada hızla gelişen teknoloji sayesinde pek çok doğal kaynak yenilenebilir enerji olarak kullanılıyor. Söz konusu yıldırım düşmeleri birden fazla bulutun çarpışması sonucu meydana gelen yüksek gerilimli enerji olarak tanımlanabilir. Bu enerjiyi insanlık yararına kullanabilecek teknoloji üretildiğinde mevcut pek çok sorun çözümlenecektir. Ancak günümüzde Kocaeli yıldırımdan korunma işlevlerinin yürütülmesi için paratoner denen kurulumu oldukça basit bir düzenek kullanılıyor. Paratonerlerin kurulumu ve bakımı çok önemlidir. Bunun için devlet yasalarla paratoner kurulum ve bakımını güvence altına almıştır. Temel hatları ile paratonerler bulutlardan çıkan yüksek enerji yüklü iyonların gerekli teçhizat ile toprağa aktarılmasını sağlar.

Paratonerler Nasıl Kurulur?

Paratoner kurulumu mutlaka bilgi ve deneyim isteyen bir iştir. Kocaeli yıldırımdan korunma amacı ile paratoner montajı yapacak firmaların mutlaka akredite olan firmalar olması ve paratoner kurulumu yapacak personellerinde bu konuda sertifikalı olması gerekir. Paratoner kurulumu için yetkili firma öncelikle kurulumun yapılacağı alana bağlı olarak bir proje belirlemelidir. Akabinde kesinlikle bir elektrik mühendisi kontrolünde teknik ekip tarafından montajı yapılmalıdır. Daha sonra sistemin aktif olarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Kocaeli Yıldırımdan Korunma

Paratoner Kurulum Fiyatları

Kocaeli yıldırımdan korunma işlevini yürüten paratonerlerin kurulum fiyatları kurulumu yapacak firmalara göre değişebilir. Bunun yanında kurulumun yapılacağı bölgelerin yükseklikleri, paratoner kurulumu için çalışan ekipteki personel sayısı, paratonerlerin hangi çeşidinin montajının yapılacağı gibi konular fiyatların değişmesini etkiler.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Kompanzasyon başlıklı makalemizde kocaeli kompanzasyon, kompanzasyon bakımı ve kompanzasyonun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.