Kocaeli Trafo İşletmenliği

Elektrik akımının voltajını azaltan ya da artıran cihazlara trafo denir. Trafolar elektrik devresinde bulunan gerilimini yükseltmek ya da düşürmek amacı ile kullanılır. Trafolar aynı zamanda üretilen elektrik akımının evlere, iş yerlerine ve sanayi bölgelerine aktarılması amacıyla da kullanılır. Kocaeli trafo işletmenliği firmaları son derece önemli olan bu işleri güvenle yapan firmalardır.

Kocaeli Trafo İşletmenliği

Trafolar Nasıl Çalışır?

Teknik bir cihaz olan trafolar enerjinin bir devreden diğer bir devreye transferini sağlar. Transformatör olarak da bilinen trafolar kullanım amaçlarına göre farklı şekillerde üretilir. Trafolar en basit hali iki bobin ve bir çekirdeğin bütününden oluşur. Söz konusu bobinlerden birine kuvvet uygulandığı zaman çekirdek kısmında manyetik alan oluşur. Bu manyetik alan elektrik aktarımının olması için oldukça önemlidir. Elektrik santralleri genellikle yerleşim yerlerinden uzak bölgelere kurulur. Dolayısı ile üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç duyulan alanlara iletilmesi gerekir. Düşük elektrik akımlarının uzak bölgelere transfer edilebilmesi için elektrik akımının yükseltilmesi gerekir. İşte bu noktada trafolar devreye girer. Yükseltilen elektrik akımının evler de kullanılabilmesi için 220 wolt standartlarında tutulması gerekir. Bu değer aralığının sağlanması da trafoların görevleri arasındadır.

Trafo Çeşitleri Nelerdir?

Trafo çeşitleri işlevlerine göre gerilimi düşüren ve yükselten olmak ikiye ayrılır. Ayrıca çekirdek tipine göre ise üçe ayrılır. Çekirdek tipi trafolar aşırı güçlü ve yüksek gerilim noktaları için kullanılır. Mental tıp çekirdek ise normalden ayrılarak söz konusu tipinin aksine düşük gerilim için kullanılır. Elektrik enerjisinin dönüştürülmesi işlemi hayatın her alanında son derece önemlidir. Elektrik hangi alanda kullanılacak ise o alana uygun trafolar tercih edilmelidir. Kullanım alanlarına göre trafo almak için Kocaeli trafo işletmenliği firmalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kocaeli Trafo İşletmenliği

Trafo Bakımı Nasıl Yapılır?

Trafolar elektrik devrelerinin can damarıdır. Bu yüzden bakımlarının asla aksatılmaması gerekir. Bakımlarının düzenli olarak yerli firmalar tarafından yapılması son derece önemlidir. Bakımları ihmal edilen trafolar büyük patlamalara ve yangınlara sebebiyet verebilir. Kocaeli trafo işletmenliği firmaları trafo bakımında trafonun içinde ki yağ oranına bakar. Söz konusu yağın hiç bir şekilde kazan dışına çıkmaması gerekir. Kazan içinde mi yağın hava almaması ve daima nemli olması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Paratoner başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }