Kocaeli Paratoner

Yıldırımsavar olarak da bilinen paratoner sistemi, normal topraklamanın daha geliştirilmiş halidir. İnsanları, hayvanları, bitkileri ve çeşitli alanlara yıldırım düşmesini engellemek amacıyla Kocaeli paratoner sistem kurulumu, bakımı ve ölçümü yapılmaktadır. Çoğunlukla ölümlere neden olan yıldırım düşmesinden canlıları korumak amacıyla geliştirilmiştir. Mantık olarak elektrik sistemindeki topraklama hattına benzer bir işlevi olan paratonerler etki alanlarına göre çeşitlenmektedir.

Kocaeli Paratoner

Paratoner Ne İşe Yarar?

Bulutların çarpışmasıyla meydana gelen yük farklılığı, yıldırım olarak ortaya çıkan bir elektrik akımını meydana getirir. Paratoner sistem bu elektrik yükünü havadan toplayıp doğrudan yalıtkan özellikte olan toprağa aktarır. Böylece yıldırım riski yüksek olan yerlerde oldukça geniş alanlarda canlılar korunmuş olur. Kocaeli paratoner sistem sayesinde oluşan elektrik, canlılara zarar vermeden toprağa geçmektedir. Şiddetli bir elektrik meydana getiren yıldırım can ve mal kaybına neden olurken birçok bitki ve ağaca da ciddi zararlar vermektedir. Bu yüzden paratoner sistemler can ve mal güvenliği için büyük önem taşıyor.

Paratonerin Çalışma Sistemi

Paratoner sistemin kurulumu, ölçümü, onarımı ve gerekli malzemeleri uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Profesyonel bir kuruluma ihtiyacı olan paratoner sistem için eğitimli kişilerin hizmeti alınmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen kötü sonuçlar doğabilir.

Kocaeli paratoner sistem uzman ve eğitimli kişiler tarafından kurulur. Ucunda iletken bir tel bulunan boru şeklindeki paratoner malzeme ile kurulan sistemde; iletken tel kısmı havaya, diğer kısmı ise toprağın altına ulaşmaktadır. Yıldırım sonucu oluşan elektriği iletken tel alarak güvenli bir şekilde toprağa aktarır. Toprak yalıtkandır ve gelen elektriği nötralize eder. Böylece kurulan paratoner sistemin türüne göre geniş bir alanda can, mal ve bitki güvenliği sağlanmış olur.

Kocaeli Paratoner

Paratoner Kurulumu

Paratoner sistemin kurulumu için profesyonel bir ekipten destek alınmalıdır. Ekip ve ekipmanlar ne kadar kaliteli olursa paratoner sistem o derece güçlü olur. Böylece geniş bir alanda etki sağlayabilir. Kurulum için akım yönünün belirlenmesi, şiddetin ölçülmesi ve etki alanının kontrolü gibi detaylar uzman ekip tarafından titizlikle hesaplanır. Seçilen paratoner sistemin kurulumu kadar kontrolleri de önemlidir. Düzenli olarak denetimi ve bakımı yapılan bir sistem daha doğru çalışacaktır. Profesyonel kurulum, bakım, onarım ve destek sayesinde müşteri memnuniyeti ve güvenliği üst düzeye çıkarılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Paratoner Bakımı başlıklı makalemizde Kocaeli Paratoner Ölçümü, Nasıl Yapılır ve paratoner bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.