Kocaeli Pano Topraklama Ölçümü

Kocaeli pano topraklama ölçümü her büyük şehir için olduğu gibi bu kentimiz için de büyük bir önem taşımaktadır. Elektrik sistemlerinin yoğum olarak kullanıldığı büyük kentlerimizden biri olan Kocaeli’de de bu durumdan kaynaklı bazı arızaların ve felaketlerin ortaya çıkmaması için uğraşan bir takım teknik ve uzman firmalar vardır. Bu firmaların önderliğinde elektrik hatlarının ve panolarının kontrolü ve bilhassa topraklanması yılın beli dönemlerinde periyodik olarak yapılmalıdır. Genellikle elektrik firmaları tarafından yapılan bu işlemler kentin nüfus yoğunluğuna ve elektrik kullanım alanlarına göre değişimler gösterebilir. Kocaeli ilimiz de büyük kentler arasında yer aldığından bu kentte pano topraklama ölçümlerine önem verilmektedir.

Kocaeli Pano Topraklama Ölçümü

Pano Topraklama Ölçümü Nedir?

Yılda en az bir kereye mahsus olmak üzere her sene periyodik bir şekilde yapılması gereken pano topraklama ölçümü iş sağlığı ve can güvenliği bakımından büyük önem taşır. Kocaeli pano topraklama ölçümü işlemleri de kentte yer alan uzman firmalar tarafından bu alanda uzman kişilere yaptırılmaktadır. Bu pano topraklama ölçümleri esnasında kaydedilen bilgiler elektrik raporu kapsamında raporlanarak istenilene ve olması gereken uygun olup olmadığı konusunda araştırılır.

Ölçüm Nasıl ve Neye Dayanarak Yapılır?

Pano topraklama ölçümlerinin dayandığı bazı kriterler ölçümü yapan uzman kişilerin elinde yer alan bilgiler arasındadır. Ölçümü yapan ekip bu bilgiler doğrultusunda panonun doğru bir şekilde topraklanıp topraklanmadığına dikkat çeker. Pano önünde izole halı bulunması, termal kamera ile yapılan incelemeler bu ölçümlerin başında yer alır. Panoda yer alan gerilimin istenilen miktarda olup olmadığı tespit edilir ve panoda bulunan vidalar tek tek kontrol edilir. Pano topraklanmasının normale uygun olup olmadığı kontrol edilir ve aksi bir durum ile karşılaşılırsa topraklama işlemi yeniden yapılır.

Kocaeli Pano Topraklama Ölçümü

Pano Topraklama Ölçümünün Önemi

Kocaeli pano topraklama ölçümü diğer tüm büyük şehirlerde olduğu gibi bu kentte de büyük bir önem taşımaktadır. Bu ölçümlere göre tutulan raporlar doğrultusunda elektrik hattı gibi önem arz eden faktörler kişilerin can ve mal güvenliği bakımından önemli bir rol oynamaktadır. Kentin ve kent nüfusunun güvenliği bakımından pano topraklama ölçüm işlemlerine önem verilmesi elzemdir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Trafo Bakımı Ölçümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }