Kocaeli Pano Bakımı

Elektrik panoları binaların elektrik girişlerinin tesis edildiği yerlerde bulunan sac kabinlerdir. Bu panoların içinde sigorta malzemeleri, bağlantı kabloları, kompanzasyon sistemler, ölçü birimleri gibi ekipmanlar bulunur. Elektrik aktarma sistemlerinin tamamını üzerinde barındıran panoların işletme ömürlerinin sağlıklı ve uzun olması için düzenli kontrolü ve bakımı yapılmalıdır.

Kocaeli pano bakımı işlemleri sistemin düzgün olarak işletilmesini sağlayan bakımların yapılmasını mümkün kılan eylemler bütünüdür. Elektrik panoları binaların ve işletmelerin kalbi konumundadır zira elektrik enerjisi olmazsa hiçbir cihazın çalışması mümkün olmaz. Bu yüzden elektrik sistemlerinin periyodik bakımlarının gereken zamanlarda yapılması ve sistemin işler halde tutulması en büyük öncelik olmalıdır. Elektrik panoları çok fazla arıza veren yapılara sahip değildirler. İçinde bulunan bazı ekipmanların düzenli olarak test edilmesi ve kontrol edilmesi panonun uzun yıllar boyu sağlıklı bir şekilde hizmet vermesine yardımcı olmaktadır.

Kocaeli Pano Bakımı

Elektrik Panosunun Yapım Aşaması

Elektrik panoları genel olarak binaların gereksinimleri göz önünde bulundurularak imal edilirler. Binanın ne kadar üç ihtiyacı varsa sistem de ona göre tasarlanarak sıfırdan üretilir. Panonun yapımında kullanılan aktarım malzemelerinin kalitesi ve kullanım ömürleri de panonun düzenli çalışmasına doğrudan etki eder. Binalarda kullanılan priz sayısı, aydınla armatürü sayısı, çalıştırılacak motor ya da ısıtıcı gibi yüksek akım çeken cihazların sayısı pano yapımında göz önünde bulundurulan etmenlerdir. Kocaeli pano bakımı hizmetleri bu sistemlerin düzgün şekilde imal edilmemesinden dolayı doğabilecek sorunları önlemesinde yardımcı rol oynamaktadır.

Neden Pano Bakımı Yaptırılmalıdır?

Bir sistemin kesintisiz ve stabil çalışması o sistemin bağlı olduğu birimlerin verimliliğini de doğrudan etkiler. Düzgün çalışan bir elektrik iletim sistemi sayesinde em iş kaybı hem de zaman kaybı yaşanmaz. Elektrikli aletlerin de güvenle çalışması tesis edilmiş olur. Kocaeli pano bakımı işlemlerinde öncelik hem panonun hem de bağlı olduğu birimlerin düzenli olarak çalışabiliyor oluşunu garanti altına almaktır.

Kocaeli Pano Bakımı

Pano Bakımında Önce Yapılması Gerekenler

Elektrik panolar yüksek gerilim altında çalışan birimlerdir. Bu yüzden çalışma öncesi kesinlikle enerjinin kesilmesi gereklidir. Enerji altında bakım ve onarım faaliyetleri yapılmamalıdır. Varsa eğer jeneratör ve UPS cihazı gibi beslemelere ait olan şalterler de devreden çıkarılmalıdır. Bakımlar mümkünse yetkili ve işinin uzmanı kişilere yaptırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Ölçümü başlıklı makalemizde Elektrik Ölçümü, Kocaeli Elektrik Ölçümü ve Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.