Kocaeli Kompanzasyon

Üretilen elektrik enerjisinin direkt olarak binalarda kullanılması mümkün olmamaktadır. Bu yüksek gerilimli elektrik birçok trafodan geçer ve evlerde ya da iş yerlerinde kullanılabilecek bir seviyeye indirilir. Bu elektrik trafodan çıktıktan sonra ise mekanların ihtiyaç duyduğu elektriği giderebilmek için kompanzasyon panolarına aktarılır. Bu panolar bu şekilde hem trafoların enerji yükünü indirmekte hem de elektriğin daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Bazı illerde elektrik enerjisi kullanımı sanayinin çok gelişmiş olmasından ötürü oldukça fazla kullanılır. Bu illerden biri de Kocaeli’dir. Bu sebeple Kocaeli kompanzasyon sistemlerinin üretimi ve montajı oldukça fazla yapılır.

Sistem İçerisindeki Elemanlar

Kocaeli kompanzasyon kurulumu için kullanılan malzemelerin çeşidi her yerde farklılık gösterir. Bu sistemlerin çalışabilmesi için kullanılan devre elemanlarıyla ilgili çeşit çok olsa da ortak olarak kullanılan malzemeler akım trafoları, kondansatörler, gücü kontrol etmek için röle, kontaktörler ve benzeridir. Ülkemize bakıldığında artan nüfus nedeniyle elektrik ihtiyacında da sürekli bir artık görülür. Kocaeli kompanzasyon kullanımının en çok ihtiyaç duyulduğu yer olmakla birlikte bunların kullanımı diğer illerde de oldukça yaygındır. Elektrik enerjisinin kayıp miktarını azaltmak için bu malzemelerin kullanılması gerekir.

Kocaeli Kompanzasyon

Sistemlerin Bakım Süreçleri

Kompanzasyon sistemleri, enerji sarfiyatını oldukça düşürür. Bu sebeple de özellikle sanayi kentlerinde bu sistemler faturaların düşmesini sağlar. Kocaeli kompanzasyon sistemlerinin bakımı her yıl yapılmak zorundadır. Özellikle elektriğin kullanım yerlerine iletimi sırasında aydınlatma gereçleri ve motorların elektrik kaybı büyük olur. Bu sebeple de bu birimleri kullanmanın şirket giderlerini düşüreceği için her yıl bakımının yapılması hem firma için hem de ülke ekonomisi için önemlidir.

Sistemin Diğer Faydaları

Bu sistemlerin en büyük faydası elektrik kaybını düşürmek olduğu bilinse de bunun dışında da faydaları bulunuyor. Sistem elektrik tüketimini düşürdüğü için doğal olarak çevreye olan zararların da minimuma inmesine zemin hazırlar. Ayrıca yüksek gerilim ve alçak gerilimi orta bir seviyede tutarak özellikle pahalı malzemelerin elektrikten olumsuz bir şekilde etkilenmesini önler. Kısacası bu sistemlerin kurulumu elektrik enerjisinin normal bir şekilde kullanılabilmesi için gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Elektrik Muayene Raporu başlıklı makalemizde Elektrik Muayene Raporu, elektrik tesisatları ve Kablolama Yönetmeliği hakkında bilgiler verilmektedir.