Kocaeli Elektrik Ölçümü

Elektrik ölçümleri voltaj ve akım tespiti açısından bilinçli olan herkesin yaptırması ve yasal olarak da bina ilk yapıldığında denetlenmesi gereken özelliklerden biridir. Elektrik ölçümünün temel noktası işi bilirkişiler tarafından yapılmasıdır. En önemli etkenlerden diğeri ise akım tespitinin yapılarak topraklama hattının da bağlanmasıdır. Bu nedenle de Kocaeli elektrik ölçümü yapılması gerekli ve önemlidir. Genel anlamıyla profesyonel kişilerin anlayabileceği bir ölçüm cihazına sahiptir. Dikkatli kullanılması ve değerlendirmelerinin doğru yapılması önem taşır.

Kocaeli Elektrik Ölçümü

Nasıl Yapılır?

Elektrik ölçümleri esnasında uygun kıyafetler giymek riskleri azaltmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle de elektrik ölçüm anından önce iletken olmayacak ve elektriği çekmeyecek giysi ve ayakkabılar kullanılmalıdır. Avometre olarak bilinen Kocaeli elektrik ölçümü için kullanılan elektronik bir alettir. Elektrik panolarının olduğu yerden yapılabileceği gibi panonun olmadığı yerlerde şartellerden hatta kablo çıkışları ya da bağlantılarından da yapılması mümkündür. Ancak; mutlaka elektrik işinden anlayan kişiler tarafından yapılmalı aksi halde oldukça riskli olarak kabul gören bir işlemdir. Elektrik olan bölgelerle, açık kablo bulunan yerlerden kaçınılmalı ve olabildiğince önlem alınmaya çalışılmalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Avometre, Kocaeli elektrik ölçümü için kullanılan bir ölçüm aletidir. Bir telefonda boyutlarındadır ve pek çok çeşidi de bulunuyor. Görevli kişilerin akım tespiti için özellikle tercih ettiği hatta akımın nerelere kadar gittiğini nerde kesildiğini bile ölçümlerle ifade eden bir cihazdır. Avometre, elektrik panellerinden kolay bir şekilde yapılırken, şartellerden ve kabloların tüm çıkış yerlerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Panellerin üst bölmesinde bulunan ufak girişlere avometrenin baş kısmı temas ettirilir ve cihaz üzerinde akımın olup olmadığı varsa ne kadar olduğu yazar. Bunun yanı sıra, prizlerden ve ampul girişlerinden de bu ölçümü yapmak oldukça kolay ve pratiktir.

Kocaeli Elektrik Ölçümü

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avometre ile ölçüm yaparken cihazın çalışır durumda olduğundan emin olunması gerekiyor. Akımın olması cihazın ışığının yanması ve ses çıkarması elektriğin olduğunu belli ediyor. Bu nedenle çıplak elle bulunan bölgeye temas edilmemeli ya da tüm şarteller indirilerek işlem yapılmalıdır. Bir risk unsuru oluşturduğu için ölçüm yapan kişinin yanında biri olması tavsiye ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Trafo İşletmenliği başlıklı makalemizde Kocaeli Trafo İşletmenliği, trafo bakımı ve Trafo Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.