İstanbul Yıldırımdan Korunma

Yıldırım düştüğü yerde can ve mal kaybına neden olur. Yıldırım yoğun ısı, ışık, basınç, elektro kimyasal etki barındırır ve düştüğü yerde yangına neden olur. İstanbul yıldırımdan korunma firmaları, paratoner yönetmeliğine uygun bir şekilde çalışır.

İstanbul Yıldırımdan Korunma

Yıldırımdan Korunmada Önemli Noktalar

Yıldırımdan korunmak için belli başlı bazı şartlar eşliğinde paratoner uygulanmalıdır. Paratoner tesisinin kurulacağı bölgedeki topraklama direnci çok önemlidir. Topraklama direnci 5 ohm olmalıdır ama yönetmelikte en fazla 10 ohm olmalıdır diye geçer. Paratoner nereye kurulacaksa o bölgeden 2 metre yüksekte olmalıdır. Çabuk yanma özelliği olan tesislere kurulamaz. Topraklamanın yapıldığı bölge de toprağa gömülü uçlar ziftlenmelidir.

İstanbul yıldırımdan korunma ile güvenli bir şekilde korunmak mümkündür.

Yıldırımdan Korunma Ekipmanları Nelerdir

Paratoner ekipmanları sivri uçlu çubuk, iletken tel ve metal levhadır. Sivri ucu olan metal çubuk bu çubuğa yakalama çubuğu da denir. Bulutlardan elektrik yükünü alır ve iletken tel yardımıyla toprağa gönderir. Bu sayede yıldırımdan koruma sağlar. Yıldırım anında tüm enerjiyi bir arada toplayıp, toprağa aktarma metodu ile çalışır.

İstanbul Yıldırımdan Korunma

Aktif Paratoner Özellikleri

Ülkemizde en çok aktif paratoner kullanılır. Aktif paratoner yaygınlaşmadan önce radyoaktif paratoner kullanılıyordu. Çevreye çok fazla radyoaktif madde yayması nedeniyle tüm dünyada kullanımı yasaklanmıştır. Onun yerine daha kullanışlı ve daha teknolojik paratoner üretilmiştir. Aktif paratonerler, avantajları fazla olan ve kurulumu basit olan bir paratoner çeşididir.

Aktif paratonerler, radyoaktif paratonerlerin yasaklanması ile beraber gelişim gösterdiği için dünyada hızla yaygınlaşmıştır. Piezoelektrik paratonerler, piezoelektrik elementlerinden üretilir. Bu element yüksek basınca maruz kalınca yıldırımdan Korunma sisteminde arklar oluşturur, bu sayede alınan yüksek gerilim enerjisi iletken tel aracılığıyla toprağa gönderilir. Elektrostatik paratoner koruması o anki havada bulunan elektrik yüküne göre koruma sağlar. Hangi çeşit paratoner kullanılırsa kullanılsın hepsinin amacı aynıdır.

Yıldırımdan korunma sistemlerinin bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Paratoner sadece takıldığı bölgeyi korur. Paratoner çeşitleri, kurulumu hakkında bilgi için İstanbul yıldırımdan korunma firmamızı aramanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }