İstanbul Trafo İşletmenliği

Trafo, elektrik akımını yükselten ya da alçaltan cihazlara denir. Elektrik devresindeki gerilimi düşürmek ya da yükseltmek amacı ile kullanılır. Bununla birlikte üretilen elektrik enerjisinin evlerde ve iş yerlerinde kullanılması için dağıtılması gerekir. Trafolar, bu dağıtım işlerini de yapan cihazlardır. İstanbul trafo işletmenliği yapan firmalar profesyonel bir teknik ekiple bu hizmeti verirler.

İstanbul Trafo İşletmenliği

Trafonun Çalışma Sistemi Nasıldır?

Halk arasında trafo diye bilinen transformatörler, elektrik enerjisini bir devreden diğer bir devreye enerjisi aktarırlar. Trafoların kullanım amaçlarına göre farklı çeşitleri bulunur. Trafolar en yalın hali ile iki bobin ve bir çekirdekten oluşurlar. Çekirdek üzerinde bulunan bobinlerden birine kuvvet uygulandığı zaman çekirdek kısmında manyetik bir alan oluşur. Bu manyetik alanlar elektrik enerjisinin aktarımı için önemlidir.

Elektrik santralleri genellikle elektrik dağıtımının olduğu bölgelerden uzaklara kurulur. Santrallerde üretilen bu elektrik enerjilerinin uzak bölgeler iletilmesi gerekir. Özellikle düşük akımların uzak bölgelere iletilmesi için akımın yükseltilmesi gerekir. İşte bu noktada elektrik akımını yükseltmek için trafolara ihtiyaç duyulur. Ayrıca yükseltilen elektrik enerjilerinin evlerde kullanılacak 220 wolt değerine düşürülmesi işlemleri de trafolar sayesinde yapılır.

Trafo Türleri Nelerdir?

Trafolar bir gerilim tipine göre birde çekirdek yapısına göre ayrılır. Gerilim türüne göre gerilimi yükselten ve alçaltan olmak üzere ikiye ayrılırlar. Çekirdek tipine göre ise üçe ayrılırlar. Çekirdek tipi trafolar aşırı güçlü ve yüksek gerilimler için kullanılır. Elektrik enerjisinin dönüştürülmesi hayatın her alanında olması gereken önemli bir işlemdir. Elektrik hangi alanda kullanılacak ise o alana uygun trafolar tercih edilmelidir. İstanbul trafo işletmenliği firmaları kullanım alanlarına göre trafoların belirlenmesinde son derece dikkat etmektedirler. Elektrik devre elemanları kullanım alanlarına göre yer altı ve yer üstü olarak üretilir. Koruma talimatları da ona göre belirlenmelidir.

İstanbul Trafo İşletmenliği

Trafo Bakımının Önemi

Trafolar, elektrik devrelerinin en önemli yapı taşıdır. Trafo bakımları, düzenli aralıklarla yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda büyük yangınlara ve patlamalara neden olabilir. Trafoların giriş ve çıkış bağlantıları düzenli kontrol edilmeli ve trafo içinde bulunan yağ ölçümleri yapılmalıdır. Trafoda bulunan yağın kazan dışına çıkmaması ve daima nemli olması gerekir. İstanbul trafo işletmenliği firmaları devlet tarafından yetkilendirilmiş olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.