İstanbul Reaktif Ceza Oranları

Genel anlamda enerji kullanıcılarının tüketmiş oldukları enerjinin hesaplanması için reaktif ceza oranlarının baz alınarak hesaplanma yapılması gereklidir. Bu hesaplanma sonucunda tüketicinin gerçek reaktif ceza tutarı hesaplanabilir. Reaktif ceza hesaplama işlemlerinde enerji tüketimleri ayrıntısına kadar hesaplanmalıdır. Aksi bir durumda doğru olmayan sonuçlar elde edilebilir. Tüm bunların yanı sıra reaktif ceza oranları sabit olmakta olup İstanbul reaktif ceza oranları ülkemizin diğer bölgeleri ile aynıdır.

İstanbul Reaktif Ceza Oranları

Reaktif Ceza Nasıl Tanımlanır?

Elektrik kullanıcıları elektriği kapasitif ve endüktif enerji şeklinde bir arada kullanıyor ise bu durum reaktif gücün açığa çıkmasına neden olacaktır. Bu güç, dağıtım şirketleri tarafından reaktif güç olarak tanımlanmakta olup, dağıtım şirketleri reaktif güç adı altında bu enerjiyi kullanan kişilerden tüketim vergisi almaktadır. Dolayısıyla dağıtım firmaları tarafından talep edilen ve dağıtımı gerçekleştirilen ve elektrik hatlarında endüktif ve kapasitif enerjinin birlikte kullanımından açığa çıkan enerji reaktif ceza olarak adlandırılıyor.

Reaktif Ceza Oranları Neye Göre Değişir?

Enerji faturalarında özellikle de elektrik faturalarında karşımıza çok farklı seviyelerde enerji türleri karşımıza çıkabiliyor. Bu farklı seviyelerdeki enerji türlerinin arasında birçok enerji türü bulunabiliyor. Bu enerji türleri genel itibari ile kapasitif, aktif ve endüktif reaktif enerji türleridir. Bahsedilen bu enerji türleri elektrik faturalarının hesaplanmasında kullanılmakta olup, gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra tarafımıza yansıtılmaktadır. İstanbul reaktif ceza oranları bölgeden bölgeye değişim göstermemekte olup elektrik tüketicilerinin sahip oldukları enerji bağlantı gücüne göre değişim göstermektedir.

İstanbul Reaktif Ceza Oranları

İstanbul’da Reaktif Ceza Oranları Nedir?

Daha önceden de belirtildiği üzere İstanbul reaktif ceza oranları sabittir. Dolayısıyla ülkemizde Ankara’da yer alan reaktif ceza oranları İstanbul’da yer alan reaktif ceza oranları ile aynıdır. Reaktif ceza oranları ancak konut, villa, mesken ve işletme gibi yerlerde değişim gösteriyor. Bugün ülkemizde konut, mesken, daire, villa gibi yaşam alanlarına reaktif ceza uygulanmamaktadır. Ancak işletmelerde bağlantı gücü 9 kW sonrası için elektrik sayacı kullanılması mecburidir. İşletmelerde bağlantı gücü 9 kW e 29,9 kW arasındaysa reaktif ceza sınırı %33, kapasitif sınır ise %20’dir. 30 kw üzeri bağlantı gücüne sahip işletmelerde ise reaktif ceza sınırı %20, kapasitif sınır ise %15’dir. İşletmeler bu sınırları aştığı takdirde reaktif ceza oranları üzerinden tüketim vergisi ödemekle yükümlü olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }