İstanbul Paratoner Malzemeleri

Herkesin bildiği üzere paratonerler insan yaşam alanlarını ve diğer canlı türlerini yıldırım çarpması gibi ciddi zararlara uğratacak durumların önüne geçmek için alınan bir güvenlik önlemidir. Yıldırımsavar olarak da bilinen ve bu kadar önemli olan paratoner kurulumunda dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Bunların başında paratoner montajı gelir. Çünkü paratoner yönetmeliğine uygun olarak yapılmayan paratoner montajları faydadan çok zarar sağlar.

Paratoner uygulamasın da uyulması gereken kurallar asla atlanmamalı ve paratonerin kurulumu sırasında mutlaka deneyimli bir elektrik mühendisinin kontrolünde, güvenilir bir teknik ekip ile çalışılmalıdır. Paratoner montajında montajı yapacak olan kadro kadar montajda kullanılacak malzemeler de önemlidir. İstanbul paratoner malzemeleri satan firmalardan malzemelerin kalitesi hakkında bilgi alınabilir. Bu malzemeler iletken çubuklar, kontrol klemensleri, koruma borusu, paratoner taşıyıcı direk ve ikaz levhası gibi teknik kadronun atlamaması gerekenler önemli malzemelerdir.

İstanbul Paratoner Malzemeleri

Paratoner Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstanbul paratoner malzemeleri hazır olduktan sonra firma montajı yapılacağı alanı belirler. Paratoner binanın en yüksek kısmına ya da en yüksek kısımdan yaklaşık 1,5 metre daha yüksek olacak şekilde montaj yapılmalıdır. Paratoner sisteminde kullanılacak teller saf bakır ve elektrolitik olmalıdır. Çatılarda bulunana televizyon ve diğer elektronik cihazların antenleri mutlaka paratoner bağlanmalıdır. Paratoner kurulumu yangın ihbar noktalarının ve kontrol kumanda merkezlerinin en az 5 metre uzağına yapılmalıdır.

Paratoner Kurulumu Yapacak Firmaların Özellikleri

Paratoner montajı ve periyodik bakımları kanunlarla belirlenmiş olup paratoner yönetmeliğinde detayları ile yer almaktadır. Paratoner kurulumu ve bakımı yapacak olan firmalar yetkinlik belgesine sahip olmalıdır. Yapılan her uygulama sonrası size yaptığı işleme dair belge verebilmelidir. Paratoner kurulumu için gerekli olan paratoner malzemeleri hazır olmalı ve bu malzemelerin montajını gerçekleştirecek personeller güvenilir ve işinde uzman olmalıdır. Paratoner bakımları kurulumu yapan firmalar tarafından yapılırsa işin devamlılığı ve takibi açısından daha ehemmiyetli olur.

İstanbul Paratoner Malzemeleri

Paratoner Malzemeleri Fiyat Listesi

İstanbul paratoner malzemeleri fiyatları için mutlaka firmalar ile götürülmelidir. Çünkü kullanılacak olan paratoner malzemeleri farklı olup doğrudan fiyata yansır. Paratoner çeşidine göre de fiyatlar değişebilir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }