İstanbul Paratoner Kurulumu Montajı

Paratonerler binaları iş yerlerini ve sanayi bölgelerini yıldırım düşmesine karşı koruyan aletlerdir. Paratonerler evlerin, iş yerlerinin ve sanayi işletmelerinin en yüksek kısımlarına kurulurlar. En kolay deyimi ile sivri uçlu metal bir çubuğun iletken teller aracılığı ile toprağa bağlanmasıdır. Paratoner kurulumu ve montajı çok ciddi bir uygulama olup güvenilir firmalara ve güvenilir bir ekibe yaptırılmalıdır.

Paratoner kurulumu ve bakımında uyulması gereken bazı şartlar vardır ve bu şartlar devlet tarafından belirli kanunlarla desteklenmektedir. Dolayısı ile paratoner kurulumu yapacak olan firmaların bu şartları taşıması gerekir. İstanbul paratoner kurulumu montajı elektrik mühendislerinin gözetiminde deneyimli personeller tarafından yapılmalıdır.

İstanbul Paratoner Kurulumu Montajı

Paratoner Bakımı Neden Önemlidir?

Paratoner bakımları ve ölçümleri en az paratoner kurulumu kadar önem arz eden bir konudur. Çünkü paratonerlerin kullanım ömrü desenli bakım yapıldığı sürece daha fazladır. Ayrıca yağmur, rüzgar ve güneş gibi bazı doğal durumlar neticesinde paratonerlerin iç ve dış yüzeylerinde aşınmalar olabilir. Bu da paratonerlerin işleyişinin bozulması anlamına gelir ki bunu kimse istemez.

Paratonerler, tamamen güvenlik tedbiri amaçlı kullanılan cihazlardır. Paratonerlerin bakımları düzenli olarak yapılmaz ise can ve mal kaybına neden olabilir. Paratoner bakımı yapılırken paratonerlerin fiziki kontrolünün yanında iletken çubuğun kontrolü ve topraklama ölçüm değerleri kontrol edilir. İstanbul paratoner kurulumu montajı ve daha sonra ki dönemlerde yapılacak olan bakımları akredite olmuş lisanslı firmalar tarafından yapılmalıdır.

Paratoner Bakımı Nasıl Yapılır?

Paratonerler çeşitli oldukları için bakımları da farkıdır. Ancak bazı ilkeler genel olarak aynı şekilde yapılmaktadır. Topraklama ölçümleri yapıldıktan sonra bakımı yapan firma bir rapor hazırlamalıdır. Hazırlanan bu raporlar kayıt altına alınıp arşivlenmelidir. Her yıl düzenli olarak yapılan ölçümlerin akredite olmuş firmalar tarafından yapılması daha güvenilir olur. Paratonerlerin başlıkları ölçüm cihazları ile ölçülür, diş kısmında ve iç kısmında meydana gelen aşınmalar tespit edilip kayıt edilir. Değişecek parçalar değiştirilir. Ayrıca topraklama dirençleri de bu sırada ölçülür. Her yıl düzenli olarak yapılması gereken paratoner bakımları yasalarla belirlenmiştir.

İstanbul Paratoner Kurulumu Montajı

Paratoner Kurulum Fiyatları

Paratoner kurulumu montajı fiyatları firmalara göre değişir. Bunun yanında montajı yapılacak olan paratoner çeşidine göre de fiyatlar değişebilir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.