İstanbul Paratoner Bakımı

Paratonerler binaları ve iş yerlerini yıldırım düşmesine karşı koruyan aletlerdir. Paratoner evlere, iş yerlerine, sanayi alanlarına kurulabilir. Kısaca sivri uçlu metal çubuğun iletken bir tel yardımıyla toprağa verilmesi ile kurulur. Paratoner kurulumu ve bakımı devlet tarafından belli şartlar dahilinde yapılması kararlaştırılmış bir iştir. Bu durum kanun ile belirlenmiş olup firmalar paratoner kurulumu yapmadan önce kanunda belirtilen şartları taşımaları gerekir.

İstanbul Paratoner Bakımı

Paratoner Bakımı Neden Önemlidir?

Paratoner bakımının düzenli yapılması, paratoner kurulumu kadar önemli olan bir konudur. Düzenli olarak yapılan bakımlar paratonerlerin kullanım ömrünü uzatır. Yağmur, güneş, rüzgar gibi dış etkenlerden dolayı cihazın dış ve iç yüzeyinde aşınmalar meydana gelebilir. Buda paratonerlerin görevlerini yapamaması demektir. Paratoner bakımı yapılmazsa can ve mal kaybı yaşandığı gibi ekonomik olarak da zarar görebilirsiniz. İstanbul paratoner bakımı ile var olan paratonerlerin kullanım ömrünü uzatmak mümkündür. Bakım esnasında paratonerlerin fiziki kontrolü yapıldığı gibi iletken çubuğun kontrolü ve topraklama ölçümü de büyük önem taşır.

Paratoner Bakımı Nasıl Yapılır?

Paratonerler çeşitli oldukları için bakımları farklıdır. Topraklama tesisatının ölçümleri yapılarak rapor hazırlanması gerekir. Raporda ölçümler kayıt altına alınır ve saklanır. Her yıl yapılan ölçümler dosyalanır. Paratonerlerin başlıkları ölçüm cihazları ile ölçülür. Cihazın dış kısmında ve iç kısmında oluşan aşınmalar kayıt edilir. Değişecek parça varsa değişim yapılır. Topraklama dirençleri yılda bir defa mutlaka ölçülmelidir. Ayrıca fiziki kontrol mutlaka yapılmalıdır. Paratoner bakımı zorunlu yapılması gereken bir hizmettir. Bu durum kanunla belirlenmiştir. İstanbul paratoner bakımı yapan firma profesyonel hizmet verir. Bakımı yapan kişiler teknik elemanlar olmalıdır. Bakım konusunda gerekli olan tüm ekipmanlar firmalar tarafından teknik elemanlara sağlanır.

İstanbul Paratoner Bakımı

Paratoner Bakım Ücretleri Nedir?

Paratoner bakım ücretleri bakımı yapan firmaya göre değişkenlik gösterir. İstanbul paratoner bakımı yapan firma kendi kurulumunu yaptığı paratonerlerin ve harici paratonerlerin bakımını yapar. Bakım koşulları belli standartlar içinde yapılmalıdır ve uluslararası akreditasyon şartları dahilinde olmalıdır. Özel tesisler paratoner kurulumu yaptırırken kaliteli malzeme tercih etmeleri gerekir. Kaliteli malzeme hem kurulum aşamasında hem de bakım aşamasında kolaylık sağlar.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.