İstanbul Kompanzasyon Bakımı

Elektrik enerjisinin üretim merkezinden kullanım alanlarına dağıtımı aşamasında akım ve voltaj sinyallerinin faz kaymasını düzenlemek, kayma oranını 0 oranına yakın seviyede tutma işlemine kompanzasyon denilmektedir.

Tesislerde elektrik panoları yanına kompanzasyon panosu yerleştirilir ve enerji kaybını en aza indirerek verimli kullanım amaçlanır. İstanbul kompanzasyon bakımı işlemlerinde, sistem arızaları ve devre elemanları kontrolleri yapılmaktadır. Kompazasyon panoları sayesinde tesisin ihtiyacı olabilecek olan reaktif enerjinin şebekeden çekilmeden kompanzasyon sisteminde bulunan kondansatörlerin devreye girmesiyle üretilmesi sağlanacaktır.

İstanbul Kompanzasyon Bakımı

Bakımın Önemi

Sanayi tesislerinde enerjinin verimli kullanılabilmesi, kuruluşların enerji tasarrufu sağlayabilmesi için tesislerde kullanılan kompanzasyon sisteminin bakımı büyük önem taşımaktadır. Elektrik enerjisinin üretim anından en son cihazda kullanılacağı ana kadar çeşitli aşamalarda kayıplara uğraması kaçınılmazdır. Bu kayıpları en aza indirmek ve verimli kullanmak için elektrik trafoları ve kompanzasyon panoları gibi çeşitli sistemler kullanılır. İşletmeler kompanzasyon panoları sayesinde şebekeden çektikleri reaktif gücü kayıplarını en aza indirmeye çalışırlar. İstanbul kompanzasyon bakımı bu açıdan önemlidir.

Kompanzasyonun Faydaları

Kompanzasyon sisteminin kullanılması hem elektrik enerjisini üreten hem de elektrik enerjisi tüketenler açısından önemlidir. Sistemin kurulması üreticiye de tüketiciye de fayda sağlamaktadır. Elektrik enerji kayıplarını en aza indirmek için kompanzasyon kullanımı orta ve büyük işletmeler için zorunlu yapılmıştır. İstanbul kompanzasyon bakımı yapmak ve kompanzasyon kullanmak, enerji üretim ve satış maliyetlerini azaltacaktır. Dağıtım hatlarında oluşabilecek gerilim düşmelerini önleyecektir. Elektrik enerjisinin kullanıldığı her alanda verimliliği artıracaktır.

İstanbul Kompanzasyon Bakımı

Kompanzasyon Olmazsa Ne Olur?

Kompanzasyon şebekeden çekilen elektrik akım gücünün ihtiyaca göre ayarlanmasını sağlayan bir sistemdir. Kompazasyonun amacı, elektrik enerjisini daha kaliteli ve ucuz, verimli olarak kullanım sağlayabilmektir. Kompanzasyon sisteminin kullanılmadığı tesislerde, sürekli olarak şebekede güç kaybı yaşanacaktır.

Güç kaybı üretim ve dağıtım sistemlerinin çalışma kapasitesini azaltacak, enerji taşıma kapasitesi düşecektir. Tüm bunlar yaşanırken işletmenin enerji maliyeti artacak, üretim işlemleri zamanla kesintiye uğrayabilecek ve işletme karlılık oranı düşecektir. Hem elektrik enerjisinin verimli kullanılarak, enerji tasarrufu sağlanması hem de işletme faaliyetlerinin sürekliliğinin kesintisiz olarak sağlanması için kompanzasyon pano sisteminin mutlaka olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.