Gebze Reaktif Ceza Oranları

Reaktif ceza, elektrik piyasası müşteri hizmetleri tarafından belirlenen ceza oranları ile ev ve bazı iş yerlerinde uygulanmaktadır. Sınırı geçen tesislere tüketilen elektrik kadar ceza yazılır. Fakat bağlantı gücünü 9 KVA geçmesine rağmen sayaç takılmayan tesisler %90 oranında reaktif tüketilmiş gibi yüksek cezalara maruz kalabilirler.

Reaktif Ceza nedir?

Enerji piyasası müşteri hizmetleri yönetmeliğince; bağlantı gücü 50 KVA altında olan kullanıcılar için, aktif gücün %33’ünün, endüktif reaktif güç tüketimini %20’sini aşması ile sisteme kapasitif reaktif enerji sağlanması halinde ve bağlantı gücü 50 KVA üzeri müşterilerde çekilen aktif gücün %20’sinin endüktif reaktif güç kullanımını %15’ni aşması ile sisteme kapasitif reaktif enerji verilmesi, cezai işlem gerektiren bir durumdur. Bundan dolayı güç kullanımının sınırları geçmesi ile reaktif güç kullanım bedeli devreye girer. Müşterilerin bu bedelden muaf olması için çekilen yüke uygun kompanzasyon panosu edinmeleri gerekir.

Gebze Reaktif Ceza Oranları

Gebze Reaktif Güç Ceza Oranları

Ev, mesken, villa için abone sözleşme içeriğine uygun sayaç taktıranlara kapasitif ve ve reaktif ceza uygulanmaz. Firmalarda sözleşme gücü 9 KVA üzeri için kapasitif, reaktif ölçer kombi elektrik sayacı kullanımı zorunludur. Bağlantı gücü 9 KVA üzeri sayaç takılmaması durumunda %90 reaktif kullanılmış gibi fatura bedeline yansıma olur.

İşletmelerde bağlantı gücü 9 KVA-29,9 KVA arasında %33’lük reaktif sınır, %20’lik kapasitif sınırı aşması halinde ceza bedeli uygulanır.

Yapılması Gerekenler

Elektrik faturası bedelleri, iyi incelenmelidir. Genellikle kapasitif ve endektif kısmı boştur. Fakat bu alanlar da herhangi bir tutar söz konusu ise kompanzasyon arızalı olabilir.

Elektrik faturasında negatif durumlar yaşamamak için kompanzasyon sisteminin aktif halde takip edilip denetim altında tutulması ve periyodik bakımının yapılması gerekir.

Kapasitif ve reaktif cezalar genelde tesislerdeki kompanzasyon bakımlarının ihmal edilmesi, tesisin gelişmesine karşılık kompanzasyon panosunun ise nispeten küçük kalmasında kaynaklanmaktadır. Çözüm olarak gelişmeye karşın kompanzasyon panosunda düzenleme yapılmalı ve reaktif güç rölesi normal görünse dahi sayaçlarda olağan dışı bir durum olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sorun teşkil eden bir durum ile karşılaşılırsa yanlış bağlantı veya dengesiz tüketim olup olmadığı tespit edilip onarımı yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebze Elektrik Ölçümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }