Gebze Paratoner

Bulutların birbiriyle çarpışması ve sürtüşmesi sonucunda elektron boşalması meydana gelir. Bunun sonucunda da yıldırım düşmesi tehlikesi oluşmaktadır. Şimşek ya da diğer adıyla yıldırım düşmesi özellikle yerleşim mekanlarında can ve mal kayıplarına neden olur. Fakat alınacak Gebze paratoner hizmeti sayesinde insan ve hayvanlara gelebilecek tüm zararlar kolaylıkla engellenebilmektedir.

Paratoner

Yıldırımsavar olarak da isimlendirilen paratoner, yıldırım düşmesine engel olan topraklama sistemidir. Standart elektrik tesisatlarında bulunan topraklamanın çok daha büyük ve geliştirilmiş şekli olarak düşünülebilmektedir. Çünkü fikir olarak topraklama ve paratonerin yaptığı iş aynıdır. Sadece paratonerler çok daha büyük alanlardaki yıldırım gücünü toprağa çekmeye yaramaktadır.

Paratonerin tüm çeşitleri bulutlarda meydana gelen çarpışmanın etkisiyle görülen yıldırımı sorunsuz şekilde toprağa çekmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu sayede insanlar, hayvanlar ve yapılmış olan binaları yıldırımın zararlı etkilerinden korumak mümkün olmaktadır. Özellikle de yerleşim yerlerinde gerekli sayıda paratoner bulunması gerekmektedir.

Paratoner kurulumu, uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Kurulumu yapan kişilerin topraklama da ve elektrik tesisatı konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Düzenli şekilde kurulum hizmeti veren Gebze paratoner sayesinde meydana gelen yıldırımın insan, hayvan ve binalara zarar vermesi rahatlıkla engellenebilir.

Gebze Paratoner

Çalışma Prensibi

Paratonerler uzun boru şeklindedir ve gökyüzüne doğru uzatılarak kurulmaktadır. Uzatılan bu borunun içinde iletken tel yer alır. Paratonerin içerisinde bulunan iletken telin uç kısmındaki iyonlar yıldırım düşmesi sırasında üretilen elektrik akımını yakalayarak iletken tele ulaştırmaktadır. Elektrik akımının ulaştığı iletken tel ise bu akımı direkt toprağa aktararak çevreye zarar vermesini engellemektedir. Toprağın iletken özelliği bulunmadığından gönderilen elektrik akımını nötrlemektedir. Bu sayede bulutlarda meydana gelen sürtünme sonucu ortaya çıkan yıldırım tehlikesi çevreye ve insanlara hiçbir zarar vermeden engellenmektedir.

Kurulumu

Yıldırımsavar kurulum işlemlerinin alanında uzman ve profesyonel Gebze paratoner tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü paratonerin kurulumunun doğru şekilde yapılması koruma etkinliğini arttırmaktadır. Kurulum yapılırken akım yönü doğru şekilde tespit edilmeli ve topraklama sistemi de olması gerektiği gibi yerleştirilmelidir. Kullanılacak paratonerin çeşidi kurulum yapılacak alanın özelliklerine bağlı olarak seçilmelidir. Güvenlik sistemi doğru şekilde detaylandırılmış ve düzenli şekilde bakımları yapılan paratonerler kuruldukları alanın güvenliğini doğru şekilde sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Gebze Topraklama Ölçümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

] }