Gebze Kompanzasyon Pano Bakımı

Sanayinin en vazgeçilmez enerjisi tabi ki elektrik enerjisidir. Kişiler elektrik enerjisini kullanırken aynı zamanda da verimi elde etmek isterler. Bunları ikisini bir arada tutmak zor gibi durmaktadır. Fakat Gebze kompanzasyon pano bakımı ile bunu elde etmek mümkündür. Bunların nasıl olacağını ufak başlıklar altında inceleyelim.

Kompanzasyon Ne Demektir?

Günümüzde en çok kullanılan enerji çeşidi elektrik enerjisidir. Bu enerji ile birlikte ekonomik gelirin olabildiğince verimli olması, oluşan elektriğin hatlardan minimum kayıp ile iletilmesi ve bunun aynı oranda tüketilmesi kompanzasyonun bizler için önemini ortaya koyar. Elektrikte var olan enerji bazı durumlarda gereksiz yere fazla artışlara sebep olur ve bu artışlar kayıpların oluşmasını sağlar. Bu kaybı minimum düzeyde tutmak açısından kompanzasyon büyük önem arz etmektedir.

Gebze kompanzasyon pano bakımı elektrik sistemlerinin meydana getirmiş olduğu reaktifi dengelemeye çalışır ve sisteme yeni bir güç faktörünü enjekte eder. Böylelikle hem akım hem de gerilim arasında bir şekilde faz farkı oluşur ve sistemi kötü şekilde etkileyen reaktif güçler ortadan kaldırılmış olur.

Gebze Kompanzasyon Pano Bakımı

Kompanzasyon Neden Önem Taşır?

Elektrik enerjisinde sistemleri kontrol edip bütün işin oluşmasını sağlayan güç tabi ki aktif güçtür. Reaktif güç, gereksiz yere oluşabilecek kayıpların olmasına sebebiyet verir. Bunlar daha çok elektriğin iletimini sağlayan hatlarda meydana gelmekle birlikte transformatör sistemde de oluşmaktadır.

Kompanzasyon tam olarak zararın oluşmaya başladığı esnada deveye giriş yapar ve olumsuz faktörleri ortamdan uzaklaştırır. Bu şekilde Gebze kompanzasyon pano bakımı elde edilen enerjinin daha verimli ve aynı zamanda ucuz kullanılırken, kaliteli olarak da kullanılmasıyla büyük bir önem taşır.

Kompanzasyon Yöntemleri Nelerdir?

Kompanzasyon yöntemleri kullanılan sistemdeki yükün yoğunluğuna bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Bu yöntemlerden bir tanesinde beslenme sisteminin meydana getirdiği kısa devrede yer alan güç arttırılır ve sabit olarak kullanılan kondansatör bataryası kullanılır. Bir diğerinde Şönt kondansatör çeşitleri tercih edilebilirken, bir başka yöntemde ise sekron kapasitör adı verilen bir kullanım tercih edilmektedir. Son olarak ise tristör içeren statik konpanzasyon ile ilgili sistemler kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Gebze Elektrik Ölçümü başlıklı makalemizde Elektrik ölçümleri, Elektrik Ölçümü Çeşitleri ve Gebze Elektrik Ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.