Gebze Kompanzasyon

Elektrik enerjileri, barajlarda ya da rüzgâr güllerinde üretilmelerinin ardından hemen binalara verilemez. Bu yüksek gerilime sahip olan elektrik önce trafolara verilmekte ardından da kompanzasyonlara verilmektedir. Bu sayede elektrik, iş yerleri ya da evlerin rahat bir şekilde kullanabileceği seviyelere düşürülür. Kompanzasyon panoları sayesinde evlere verilen elektrik bu sayede kullanılabilmektedir.

Kompanzasyon panolarının ise sağladığı birçok yarar bulunur. Bu yararların başında toprağa gidecek olan elektriği bünyesinde toplaması gelmektedir. Elektriğin bu şekilde kaybı önlenir. Bu da elektrik faturalarında gözle görülür bir şekilde düşüş yaşanmasını sağlar. Bu panoların en fazla kullanılması gereken yerlerin başında sanayiler gelmektedir. Sanayilerde özellikle de büyük çapta üretim yapan fabrikalarda elektrik sarfiyatı da büyük olmaktadır. Bu nedenle de Gebze kompanzasyon kullanımının en fazla olduğu yerlerin başında gelir.

Kompanzasyon Sisteminin Barındırdıkları

Gebze kompanzasyon sistemlerinde kurulum yapılabilmesi için öncelikle bazı elemanlara ihtiyaç vardır. Bu malzemeler sistemin bir bütün halinde çalışmasını sağlar. Genel olarak bakıldığında çok çeşidi bulunan kompanzasyon sistemlerinin ortak elemanlarının fazla olduğu görülür. Bu elemanlar akım için trafo, kontaktör, güç kontrolünü sağlayan röle, kondansatör gibi elemanlardır. Gebze kompanzasyon kullanımının fazla olduğu bir yer olduğu için de kullanılan panoların büyüklüğü değişiklik gösterebilir. Böyle bir durumda kullanılan elemanların sayısı veya boyutu da değişiklik gösterecektir. Ayrıca Gebze kompanzasyon kullanımlarında önde olsa da her şehirde bu sistemlerin kullanılması elzemdir.

Gebze Kompanzasyon

Kompanzasyon Bakımı

Bu sistemlerin kullanılması bakımlarının belirli aralıklar dahilinde yapılması ile mümkündür. Enerjinin kullanım miktarını oldukça azaltan bu sistemler böylece fatura düşüşüne de katkı verir. Her yıl bu panoların bakım ve onarımını yaptırmalısınız. Aksi takdirde panoların çalışma süreçlerinde bozulma meydana gelebilir ve bu da elektrik kesintilerine yol açabilir.

Kompanzasyonun Faydası

Bu panoların elektrik tüketimlerinde düşüş sağladıkları için hem ülkeye hem de vatandaşa büyük yararı bulunuyor. Ancak maddi faydalarının yanında panoların kullanılması daha az elektrik ihtiyacı doğurduğu için elektrik üretiminde çevreye verilen zarar da daha az oluyor. Ayrıca yüksek gerilimi kesen panolar sayesinde elektrikli cihazların zarar görmesinin de önüne geçiliyor.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.