Galvaniz Topraklama

Galvaniz topraklama, elektriksel güvenlik için yapılan bir topraklama sistemidir. Tüm yapılarda ve tesislerde güvenliğin sağlanabilmesi, topraklamanın ideal ve sağlıklı şekilde çalışması için galvaniz gereklidir. Bu uygulamada topraklama; inşaat demirleri arasında yapılır. Yani galvaniz şeritler kullanılarak, sıcak daldırma tekniği ile elektriksel güvenlik sağlanmış olur.

Binalar ve tüm inşaatlarda, oluşumların ilk aşamasında yapılan galvaniz sistemi, yapıda kullanılacak elektrik sistem, devre ve şebekelerinin zarar vermemesi üzerine topraklama olarak uygulanır.

Galvaniz Topraklama Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Galvaniz topraklama şeridi fiyatı, ürün özelliklerine göre farklılık göstermektedir. TSE standartlarında imal edilen galvaniz şeritler, tesisler ve yaşam alanlarının teknik- yapı özelliklerine göre seçilir. Genellikle 3- 4 mm arasında üretilen kalınlıkları ile 30- 40 mm genişlikte tasarlanmaktadırlar.

Kullanılan ürünlerin kaliteli olması ve kalite standartlarına uygun imal edilmesi, can güvenliğinin sağlanması için en önemli faktördür. Nitelikli topraklama sağlanması için uzun ömürlü ürünler tercih edilmelidir. Hava koşullarına ve korozyona karşı kaliteli, yüksek dayanımlı ürünler seçilmelidir.

Galvaniz şeritlerde, kaplama tokluğu ve hızlı- kolay montaj özellikleri sağlanmalıdır. Ayrıca uygulanan teknikle paralel olarak sıcak daldırma olması, aranan nitelikler arasında yer almaktadır.

Galvaniz Topraklama

Galvaniz Şeritler İçin Belirlenen Standartlar

Galvaniz topraklama için kullanılan galvaniz şeritlerin belirli standartlara ve kalite yönetmeliklerine uygun olması gereklidir. Bu nitelikler arasında olması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

-ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi Standardı

-TSE EN 62561-2 Yıldırımdan Korunma Sistem Bileşenleri (LPSC) Standardı

Mevzuatlarda belirtilen kalite ve ürün standartları iletkenler için ve elektrotlar için farklı özellikleri içerir şekilde sunulmaktadır. Bu kurallar arasında;

-TSE EN ISO 1461

Standart özellikleri bulunmaktadır. Belirlenen standart dahilinde; Demir ve çelikten imal edilmiş malzemeler üzerine sıcak daldırmayla yapılan galvaniz kaplamalar kapsanmaktadır. Ayrıca iletkenler ve elektrotların özellikleri ve muayene metotları yine TSE EN ISO 1461 standartlarına uygunluk dahilinde üretilmelidir.

Galvaniz Şeritler ve Topraklama Uygulaması

Galvaniz topraklama şeridi fiyatı, kullanılacak ürünlerin boyutlarına ve kaliteli ham madde özelliklerine göre belirlenmektedir. Binalar, tesisler ve tüm inşaatlarda topraklama uygulamasının yapılması oldukça önemlidir. Herhangi elektrik kaçağına karşı risklerin önlenmesi ve akımın doğrudan toprağa iletilmesi için inşaatların yapım aşamasında, inşaat demirlerine uygulanan yöntem, galvaniz topraklama olarak bilinmektedir.

Sıcak daldırma tekniği ile kullanılan şeritler belirli standartlarda ve belirli ölçülerde mal edilmektedir. Sıcak daldırma galvanizli topraklama şeritleri TS EN 62561-2 ve TS EN ISO 1461 standartlarına göre imal edilir. Galvaniz topraklama için genellikle kullanılan şeritler şu şekildedir;

  • -30×3 mm 0,740 kg/ mt
  • -30×3,5 mm 0,850 kg/ mt
  • -40×3 mm 0,960 kg/ mt
  • -40×4 mm 1,300 kg/ mt

Galvaniz topraklama için üretilen şeritleri sıcak daldırma özelliğinde ve çelik materyalden imal edilmektedir. TSE EN 62561-2 standartlarına göre imal edilmektedir.

Galvaniz Topraklama

Galvaniz Şerit 30×3,5 Özellikleri

Galvaniz topraklama şeridi fiyatı ve ürün özellikleriyle en yaygın olarak kullanılan şerit 30×35 mm olan üründür. Yıldırımdan korunma ve elektriksel güvenliğin sağlanması için kullanılan sıcak daldırma galvaniz şerit, ekonomik avantaj sağlar. Bakır iletkenlere alternatif olarak daha ekonomik kullanım avantajlarıyla kolay uygulanabilir teknik özellikler sağlar.

Kalite standartlarına uygun şekilde ürün seçimi ile nitelikli topraklama avantajı sağlar. Özellikle büyük projelerde ve kapsamlı inşaat yapılarında fiyattan avantaj elde etmek için bakır iletken ve materyaller yerine galvaniz şerit ürünler tercih edilebilir.

Galvaniz Topraklama Neden Gereklidir?

Galvaniz topraklama, özgül direncin doğrudan toprağa aktarılması ve can güvenliğinin ideal şekilde sağlanması için önemlidir. Temel topraklayıcı sistemi olarak kullanılan galvaniz şeritler, bina ve tesislerde sağlıklı elektriksel döngünün saplanması için gereklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.