Avometre ile Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Avometre birden fazla değeri ölçmede kullanılan, çok yönlü bir alettir. Akım, gerilim, direnç, kısa devre gibi değerleri ölçmeye yarar ki bu değerler sırasıyla Amper, Volt, Ohm birimleri ile ifade edilir. Tek bir aletin birden fazla ölçümü yapması kullanım açısından da rahatlık sağlamaktadır. Peki avometre ile topraklama ölçümü nasıl yapılır?

Hem dijital hem de analog olarak kullanılan avometre ile topraklama ölçümü de yapılabilmektedir ancak bu ölçümler bir takım riskleri de barındırmaktadır. Voltmetre yardımı ile yapılan ölçümlerde, değerler kimi zaman yanıltıcı olabilmektedir. Avometrede de bu gibi olasılıklar meydana gelmesin diye meger ile ölçüm tercih edilebilmektedir.

Topraklama İşlemi ve Ölçümü

Elektrikli cihazlarda ya da tesis ve binalarda elektrik kaçağının olmaması için topraklama işleminin yapılması gereklidir. Bu işlemde topraklama çubuğu toprağın olabildiğince derinine gömülür, olası kaçakların, elektrik çarpmalarının önüne geçilmiş olunur. Topraklama ölçümünde meger ile ölçüm en yaygın kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Toprak çubukları gömülerek yapılan bu işlemde topraklama elektrotu ve farklı renkte kablolar kullanılmakta, kablolar doğru elektroda bağlanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus, toprağın nemli olmasıdır. Eğer toprak nemliyse çubuklar daha kolay şekilde derine çakılabilir. Topraklama ölçümünde kullanılan bir diğer yöntem olan avometre ise daha pratik bir ölçüm sağlar ancak bir profesyonel tarafından yapılması gereklidir.

Analog Avometreler

Analog avometre ile topraklama ölçümü nasıl yapılır sorusunun cevabı verilirken ölçümü yapacak kişinin uzmanlığı devreye girer. Cihaz analog olduğu için bütün değerlerin elle girilmesi, aşamaların elle kontrol edilmesi gerekecektir. Dolayısıyla elektrik mühendisi olan ya da alanında eğitim almış bir kişinin yapacağı ölçüm, sonuçların doğruluğunu da etkileyecektir. Ölçüme başlamadan evvel komitatörün ayarlanması oldukça önemlidir. Cihazdaki anahtar doğru bir şekilde sabitlenmelidir ve ölçüm kademesinin aktif olduğuna dikkat edilmelidir. Avometre eğer ölçüm kademesinde değilse yanlış sonuçlar elde edilecektir.

Gelişen teknoloji ile birlikte avometrelerin de farklı modelleri çıkmıştır. Son teknolojiye sahip cihazlar kullanıldığında ve doğru ayarlamalar yapıldığında hassasiyet de yükselecektir. Doğru sonuçların elde edilme ihtimali de haliyle artacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde istanbul topraklama ölçümü raporu, izmit topraklama ölçümü raporu ve sakarya topraklama ölçümü raporu hakkında bilgiler verilmektedir.