AG Topraklama Raporu

Bir binadan büyük bir tesise kadar elektriğin olduğu her yerde büyük önem taşıyan topraklama işlemi, yapıldıktan sonra da düzenli olarak kontrol edilmelidir. Elektrik kaçaklarının olmaması için yapılan bu yalıtma işleminde topraklamaların bir kez daha topraklandığı eş potansiyel sistem en güvenlisidir. Peki ag topraklama raporu nasıl alınır?

Eş Potansiyel Sistem

Topraklama ölçümü birbirinden farklı cihazlarla yapılsa da en güvenlisi megerler ile yapılan ölçümdür. Bu ölçümler, tesislerin farklı noktalarında yapılabilmektedir. Topraklama ölçümü kaç olmalıdır sorusuna gelince, direnç farklılığı 0.2 Ohm’dan fazla olmamalıdır denilebilir. Temel değerimiz dışında bir de bölgede yıldırıma karşı yapılmış topraklamalar olabilir. Bunların direncinin değeri ise 10 Ohm’un altında olmalıdır. Eş potansiyel sistem, burada önem kazanmaktadır. Yani tesiste veya binada bulunan bütün topraklamaların ölçülerek raporlanması gerekir. Topraklamanın, bütün prizlere ulaşmış olması da güvenlik için şarttır. Topraklamanın direnç değeri için yapılan ölçüm de her şeyin yolunda gidip gitmediğini anlamak için önemlidir. Ölçümlerin uzmanlar tarafından, yönetmelik esasları dikkate alınarak yapılması her zaman daha sağlıklıdır.

Topraklama Raporu

Topraklama ölçümünde en doğru değere ulaşmak ve ag topraklama raporu nasıl alınır sorusuna en doğru yanıtı vermek için ölçmede de efektif yöntemler kullanılmalıdır. Kalibrasyonlar yılda 2 defa düzenli olarak yapıldığında ve cihazların muayenesi aksatılmadığında, hiçbir sorunla karşılaşılmayacaktır. Ölçüm noktalarında gerilimin yüksek olmaması için ve yıldırımdan korunmak için çalışmaların da yapılması gerekir. Normal bir ölçüm, toprak çubukları kullanılarak yapılır. Nemli bir toprağa P ve C çubukları iyice saplanır. Saplanmasında sorun yaşanıyorsa toprak ıslatılır ve nemlendirilir. Aralarında 5 ile 10 metre aralığında değişen bir mesafenin bulunması şarttır. Cihaz ile doğru ölçüm yapmak için yeşil kablo E, sarı kablo P, kırmızı kablo ise C terminaline bağlanır. Böylece ölçüm gerçekleştirilir.

Bir de toprağın voltajının ölçülmesi söz konusudur ki bunun için de anahtarın pozisyonu Earth’te sabitlenir. Eğer 10 V’den fazla bir değer çıkıyorsa direnç ölçümünde sapma gerçekleşebilir. Bu nedenle de güç kaynağı devre dışı bırakılmalıdır. Kısacası voltajın azalması için gerekli olan işlemler uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Prizden Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde prizden topraklama ölçümü ve prizden topraklama ölçümü nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.