• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Alteksan-M%C3%BChendislik/731226730283840
  • https://plus.google.com/u/0/107825904698821752705/posts
  • https://twitter.com/alteksan

Parafudr

Parafudr

Parafudrları basınç kazanlarının emniyet süpaplarına benzetebiliriz. Parafudrlar genel olarak bir ucu korunacak iletkende ve diğer ucu topraklanmış şekilde tesis edilirler. Normal şebeke geriliminde parafudrdan akım gecmez. Ancak parafudrun bağlı olduğu noktada gerilim izin verilen sınırı aşar aşmaz, parafudr içinde tipine göre deşarj meydana gelir veya metal oksit parafudrlarda olduğu gibi parafudr akım-gerilim karakteristiğinin nonlineer bölümünün belirlediği bir akım akmaya başlar. Böylece parafudrun bağlı olduğu noktada ortaya çıkan aşırı gerilim, toprağa kısa devre edilmek suretiyle akıtılmış olur.

Gerilim kabul edilebilir sınırlar içine girdiğinde deşaj söner veya parafudr karakteristiğine bağlı olarak kesilir. Aşagıda bir binaya dışarıdan gelen tesisatlada aşırı gerilim dalgalarına karşı koruma tedbirleri gösterilmiştir.

Alçak Gerilim Parafudr - AG Parafudr

Yurdumuzda oluşan yıldırımların en fazla 20kA akım taşıdığı kabul edilmektedir. Yıldırım akımının isabet ettiği noktadan iki tarafa yayıldığı düşüncesi ile bir yönde yayılan yürüyen dalganın 10kA akım taşıdığı anlaşılır. Yürüyen dalga parafudra ulaşıncaya kadar çeşitli noktalarda oluşan deşarjlarla zayıflar.

Dağıtım trafoları alçak gerilim tarafının 20kV darbe gerilimi ile denendiği gözönüne alınırsa parafudrlarda deşarj meydana geldiğinde, parafudr topraklama direncinde oluşan gerilim, A.G. tarafında en büyük darbe gerilimini aşmamalıdır. Bu görüş ile R=20kV/10kA=2ohm bulunur.

Topraklayıcıların darbe topraklama direnci, yayılma direncinden farklı ise de küçük boyutlu topraklayıcılarda bu iki değer eşit alınabilir.


Yorumlar - Yorum Yaz


Hemen Teklif al
 Hemen Teklif al